خط و نشان کره شمالی برای آمریکا

خط و نشان کره شمالی برای آمریکا

۱۳ بهمن ۱۴۰۱ - ۲۲:۱۶ زمان مطالعه : 3 دقیقه
سرویس سیاسی - این سخنگو گفت: وضعیت نظامی و سیاسی شبهه جزیره کره و منطقه به دلیل مانورهای نظامی بی‌ملاحظه و اقدامات خصمانه آمریکا و نیروهای دست‌نشانده‌اش، به خط قرمز رسیده است.

به گزارش سرویس سیاسی خبر ناب به نقل از فرارو - پیونگ یانگ کره جنوبی و ایالات متحده را به خاطر مانورهای نظامی مشترک مورد انتقاد قرار داده و گفت که این مانورها شبهه جزیره کره را به خط قرمز رسانده و منطقه را در آستانه تبدیل به زرادخانه ای جنگی و کشاندن آن به وضعیت جنگی بحرانی قرار داده است.

به نوشته الجزیره، در بیانیه کره شمالی که روز پنج شنبه منتشر شد، پیونگ یانگ همچنین به سخت ترین واکنش تهدید کرده و گفت تا زمانی که واشنگتن سیاست هایی خصمانه را دنبال می کند، کره شمالی تمایلی به گفتگو ندارد.

این هشدار چند روز پس از بازدید لوید آستین از سئول منتشر شد. وزیر دفاع آمریکا قول داد که تجهیزات نظامی پیشرفته آمریکایی از جمله جت های جنگنده و ناوهای هواپیمابر را در شبهه جزیره کره افزایش داده تا برنامه های آموزشی و عملیاتی مشترک با کره جنوبی را تقویت کند.

در بیانیه کره شمالی که از سخنگوی ناشناسی در وزارت خارجه این کشور صادر شده، آمده است که گسترش رزمایش های آمریکا و کره جنوبی، تهدیدی برای تبدیل شدن شبهه جزیره کره به یک زرادخانه بزرگ و یک منطقه جنگی خواهد بود. در این بیانیه آمده است که پیونگ یانگ آماده است هرگونه چالش نظامی کوتاه یا بلندمدت را با قوی ترین نیروی اتمی پاسخ دهد.

این سخنگو گفت: وضعیت نظامی و سیاسی شبهه جزیره کره و منطقه به دلیل مانورهای نظامی بی ملاحظه و اقدامات خصمانه آمریکا و نیروهای دست نشانده اش، به خط قرمز رسیده است.

سخنگوی کره شمالی با اشاره به نام رسمی کره شمالی گفت: جمهوری دموکراتیک خلق کره نسبت به هرگونه اقدام نظامی آمریکا بر اساس اصل «سلاح هسته ای در برابر سلاح هسته ای و جنگ تمام عیار در برابر جنگ تمام عیار» پاسخ خواهد داد.

او افزود: اگر ایالات متحده به استقرار امکانات استراتژیک خود به شبهه جزیره کره و مناطق اطراف آن ادامه مدهد، کره شمالی تدابیر بازدارنده خود را با موفقیت نشان خواهد داد.

چندین دهه است که کره شمالی تمرینات نظامی آمریکا و کره جنوبی را رزمایشی برای حمله احتمالی توصیف می کند. اگرچه آمریکا و متحدش آن را مانوری دفاعی می دانند. کره شمالی در سال گذشته نمایش تسلیحات خود را افزایش داد است؛ زیرا آمریکا و کره جنوبی برنامه های مشترک نظامی خود را پس از سال ها کاهش، دوباره از سر گرفتند.

اقدامات کره شمالی شامل شلیک موشک و توپخانه ای بود که به شکل حملاتی اتمی علیه آمریکا و کره جنوبی شبیه سازی شده بود.

جئون ها گیو، سخنگوی وزارت دفاع کره جنوبی گفت که این وزارتخانه در پاسخ به بیانیه کره شمالی هیچ اظهارنظری ندارد.

او گفت که آخرین تمرین هوایی متحدین در روز چهارشنبه و به وسیله بمب افکن های بی - بی ۱ و جنگنده های اف - ۲۲ و اف - ۳۵ به هدف نمایش قدرت بازدارندگی وسیع آمریکا انجام شد که نشان دهنده تعهد استفاده از طیف کامل توانایی های نظامی از جمله اتمی برای دفاع از کره جنوبی است.

وی از اعلام تعداد دقیق هواپیماهای کره و آمریکا در این رزمایش خودداری کرد.

کره جنوبی در ماه های اخیر به دنبال تضمینی محکم تر برای سرعت و قاطعیت آمریکا در استفاده از سلاح هسته ای در مواجه با حمله کره شمالی می گردد. از پایان جنگ کره در سال های ۱۹۵۰ تا ۱۹۵۳، بیش از ۲۸ هزار و ۵۰۰ سرباز آمریکایی در کره جنوبی مستقر هستند.

در جریان یک کنفرانس سیاسی ماه دسامبر، کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی خواستار افزایش تصاعدی کلاهک های اتمی، تولید انبوه سلاح های تاکتیکی هسته ای با هدف قراردادن کره جنوبی و ساخت بیشتر موشک های قدرتمند دوربردی که توانایی حمله به خاک آمریکا را داشته باشند.

کارشناسان می گویند که فشار اتمی کیم به هدف وادارکردن ایالات متحده به پذیرش کره شمالی به عنوان یک قدرت هسته ای و سپس مذاکره بر سر امتیازات اقتصادی از موضع قدرت است.

مذاکرات هسته ای کره شمالی و آمریکا در سال ۲۰۱۹ به دلیل اختلاف نظر در مورد کاهش تحریم های اقتصادی غرب علیه کره شمالی در ازای پایان دادن پیونگ یانگ به برنامه های هسته ای و موشکی این کشور، از دستور کار خارج شد.

سخنگوی کره شمالی گفت پیونگ یانگ تا زمانی که آمریکا دشمنی و سیاست خصمانه خود را ادامه دهد، علاقه ای به گفتگو با آن ندارد. او سپس واشنگتن را به حفظ تحریم ها و فشار نظامی برای وادارکردن کره شمالی به خلع سلاح یک جانبه متهم کرد.

این خبر توسط سایت فرارو منتشر شده و خبر ناب صرفا آن را به اشتراک گذاشته است.

منبع : فرارو

اخبار گوناگون در خبر ناب