142 نماینده جدید و 103 نماینده فعلی راهی بهارستان شده اند

142 نماینده جدید و 103 نماینده فعلی راهی بهارستان شده اند

۱۵ اسفند ۱۴۰۲ - ۱۰:۱۳ زمان مطالعه : 2 دقیقه
سرویس سیاسی - انتخابات مجلس دوازدهم در ۴۵ کرسی (۱۶ درصد) به دور دوم رفته است و از میان ۲۴۵ منتخب (۸۴ درصد)، ۱۰۳ نفر (۴۲ درصد) سابقه نمایندگی در مجلس یازدهم را دارند و ۱۴۲ منتخب جدید (۵۸ درصد) برای نخستین بار راهی مجلس می‌شوند.

به گزارش سرویس سیاسی خبر ناب به نقل از فرارو - سخنگوی ستاد انتخابات کشور از حضور ۱۴۲ نماینده جدید و ۱۰۳ نماینده فعلی در مجلس دوازدهم خبر داد.

به گزارش ایسنا، محسن اسلامی سخنگوی ستاد انتخابات کشور شامگاه دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ در یک برنامه تلویزیونی در تحلیلی آماری از نتایج انتخابات ۱۴۰۲ اظهار کرد: انتخابات مجلس دوازدهم در ۴۵ کرسی (۱۶ درصد) به دور دوم رفته است و از میان ۲۴۵ منتخب (۸۴ درصد)، ۱۰۳ نفر (۴۲ درصد) سابقه نمایندگی در مجلس یازدهم را دارند و ۱۴۲ منتخب جدید (۵۸ درصد) برای نخستین بار راهی مجلس می شوند.

وی درباره ترکیب سنی نمایندگان منتخب گفت: در سنین بین ۳۰ تا ۴۵ سال ۵۲ نفر (۲۱ درصد)، بین ۴۵ تا ۶۰ سال ۱۳۵ نفر (۵۵ درصد) و بین ۶۰ تا ۷۵ سال ۵۸ نفر (۲۴) درصد نمایندگان منتخب هستند. از این میان ۳۷ درصد با مدرک دکترا، ۵۸ درصد با مدرک کارشناسی ارشد و ۵ درصد با مدرک حوزوی انتخاب شده اند.

اسلامی درباره برگزاری دور دوم انتخابات گفت: یک ماه بعد از تایید صحت نتیجه انتخابات توسط شورای نگهبان، می توانم مرحله دوم را برگزار کنیم و در حال کارشناسی با شورای نگهبان هستیم.

وی در ادامه با ارائه آماری عنوان کرد: در این انتخابات ۴۸ درصد خانم و ۵۲ درصد آقا رای دادند. ۸۵ درصد با کارت ملی، ۱۱ درصد با شناسنامه، ۳ درصد با گواهینامه و یک دصذ با کارت پایان خدمت و گذرنامه رای دادند.

سخنگوی ستاد انتخابات کشور همچنین بیان کرد: در در انتخابات مجلس خبرگان رهبری تکلیف هر ۳۱ حوزه مشخص شده و ۸۸ منتخب معرفی شده اند.

اسلامی در پاسخ به سوالی درباره آرای نامزد ها گفت: آرای منتخبین در سامانه «انتخاب ایران» قرار داده می شود، اما آرای نامزد هایی که نتوانستند راهی مجلس شوند صرفا به خودشان اعلام خواهد شد.

وی همچنین درباره استان های با بیشترین میزان مشارکت بیان کرد: آمار دقیق به زودی در اختیار فرمانداری ها قرار خواهد گرفت، اما کهگیلویه و بویر احمد، خراسان جنوبی و گلستان بالاترین میزان مشارکت را داشته اند و در کلانشهر ها هم اصفهان، اهواز، کرمانشاه، کرج و مشهد رشد مشارکت مشاهده می شود.

اسلامی درباره ترکیب جناح های سیاسی نامزد های منتخب هم اظهار کرد: در ثبت نام ها حضور ۳ طیف اصلاح طلب، اصولگرا و مستقل محرز بود. در منتخبین هم از هر سه طیف حضور دارند، اما هنوز درصد دقیق مشخص نشده است ضمن اینکه باید تکلیف ۴۵ کرسی باقی مانده هم مشخص شود.

سخنگوی ستاد انتخابات در پایان درباره برگزاری انتخابات الکترونیک هم یادآور شد: در ۴ حوزه انتخابیه رشت، آبادان، فم و ملایر برای نخستین بار به صورت آزمایشی انتخابات به صورت تماما الکترونیک برگزار شد یعنی علاوه بر احراز هویت، مراحل اخذ رای و شمارش آرا هم در این حوزه ها الکترونیک بود. آمار هم نشان می دهد که بحث دقت و سرعت د راین حوزه ها متفاوت و بسیار بهتر بوده است.

در این برنامه تلویزیونی همچنین حسن عابدینی معاون استان های صداوسیما درباره ۲۰۰ شبکه انتخاباتی تلویزون گفت: این اتفاق حتی در دنیا بی سابقه بود. در این مدت ۱۳۰۰ مناظره ۱۲۰ دقیقه ای یعنی بیش از ۱۴۰ هزار دقیقه مناظره از این ۲۰۰ شبکه تلویزیونی انتخاباتی پخش شد.

این خبر توسط سایت فرارو منتشر شده و خبر ناب صرفا آن را به اشتراک گذاشته است.

منبع : فرارو

اخبار گوناگون در خبر ناب