بادهای 120 روزه به کمک مردم سیستان و بلوچستان می آید  -  اهرم فشار بر طالبان برای آزادسازی حقابه هامون
سرویس اجتماعی - نیروگاه بادی میل نادر در شهرستان نیمروز استان سیستان و بلوچستان با ظرفیت تولید ۵۰ مگاوات در آستانه بهره‌برداری قرار گرفته و به زودی بخشی از بادهای ۱۲۰ روزه سیستان به انرژی برق تبدیل می شود.

به گزارش سرویس اجتماعی خبر ناب به نقل از همشهری - مجیدجباری : بادهای ۱۲۰ روزه سیستان که سال ها به راه انداختن طوفان های گرد و خاک، شرایط زندگی را برای مردم سیستان و بلوچستان سخت کرده حالا قرار است به فرصتی برای بهبود شرایط زیستی مردم و شاید احیاء تالاب بین المللی هامون منطقه تبدیل شود. نیروگاه بادی «میل نادر» در شهرستان نیمروز استان سیستان و بلوچستان با ظرفیت تولید ۵۰ مگاوات در آستانه بهره برداری قرار گرفته و به زودی بخشی از بادهای ۱۲۰ روزه سیستان به انرژی برق تبدیل می شود. موضوعی که از جنبه های مختلف بر زندگی مردم تاثیر خواهد داشت. آنطور که کارشناسان می گویند راه اندازی نیروگاه های بادی و استفاده از ظرفیت بادهای ۱۲۰ روزه علاوه بر تولید انرژی پاک و کاهش آلاینده های ناشی از سوخت های فسیلی، می تواند ابزاری برای چانه زنی با افغانستان برای آزادسازی حقابه «هامون» باشد و احیاء این تالاب بین المللی تاثیر زیادی بر بهبود شرایط زیستی ساکنان سیستان و بلوچستان دارد.

ابزاری برای دریافت حقابه «هامون»

یک فعال محیط زیست درباره بهره گیری از ظرفت بادهای ۱۲۰ روزه برای رونق اقتصاد منطقه و همچنین احیاء تالاب هامون گفت:« بادهای ۱۲۰ روزه سیستان که در حال حاضر چالش و بحرانی برای مهم مردم سیستان و بلوچستان است، می تواند با برنامه ریزی مناسب فرصتی برای احیاء هامون و افزایش زیست پذیری سیستان و بلوچستان باشد.»

محمد درویش افزود: استقرار توربین های بادی در منطقه و تولید برق از آن یکی از فرصت هایی است که می تواند زندگی مردم این استان رادگرگون کند. برق تولیدی از مزارع بادی ازآنجا نیازی به سوخت ندارند، تأثیر کمتری بر محیط زیست نسبت به سایر روش های تولید برق دارد و به عنوان منبع خوب انرژی سبز از آنها یاد می شود. ضمن اینکه برق تولید شده در توربین های بادی را می توانیم به افغانستان بفروشیم و به ازای آن از این کشور آب بگیریم. ایران بزرگ ترین شریک تجاری افغانستان است و آنها مجبورند که با ما راه بیایند. این گونه نیست که ما نتوانیم و هیچ ابزاری برای مجاب کردن شان جهت تامین حقابه تالاب بین المللی هامون نداشته باشیم. احیاء هامون و رونق گردشگری در این استان به زیست پذیر تر شدن منطقه کمک زیادی می کند.»

فرصتی برای توسعه اقتصادی سیستان و بلوچستان

یک دکترای جغرافیا و برنامه ریزی محیطی هم در این زمینه گفت:«وجود بادهای ۱۲۰ روزه ی سیستان نعمت بزرگی است تا بتوان در راستای استفاده ی بهینه از مصرف انرژی و به خصوص انرژی های نو گام های اساسی برداشت. وزش باد در زمستان ها سریع تر است و به هنگام نیاز بیشتر به برق، الکتریسیته بیشتری تولید می شود. این انرژی بدون ایجاد آلودگی و با منبع انرژی پایان ناپذیر و فن آوری آزموده شده است.»

غلامرضا نوری تصریح کرد:«تکنولوژی استفاده از انرژی باد در بسیاری از کشورها در دسترس است و ارزان ترین راه برای تهیه الکتریسیته از مشتقات انرژی خورشیدی تشخیص داده شده است. مناطق بادخیزی که پتانسیل استفاده از انرژی باد را دارند مانند سیستان و بلوچستان(باد ۱۲۰روزه سیستان از اواخر خرداد تا اواخر مهر) به ویژه حوالی شهر زابل، یکی از مناسب ترین مکان ها برای سرمایه گذاری انرژی باد است. سرمایه گذاری و استفاده از انرژی بادی منطقه سیستان از هدررفت سرمایه ها به صورت بلند مدت جلوگیری می شود. وجود باد در منطقه نباید عامل تخریب کننده قلمداد شود بلکه باید فرصتی مناسب برای توسعه اقتصادی منطقه برشمرد.»

تهدیدی که فرصت می شود

  • بادهای ۱۲۰ روزه،مشهورترین و اثرگذارترین بادهای محلی ایران است که تقریباً از ۱۵ خرداد تا ۱۵ شهریور در بخش هایی ازشرق کشور، طوفان های گرد و خاک و ماسه به را ه می اندازد و شرایط زیستی مردم منطقه را با چالش و بحران جدی مواجه می کند. این بادها تاکنون خسارات فراوانی را بر منطقه سیستان تحمیل کرده و امنیت شهرها را تحت تأثیر خود قرار داده است.میانگین سرعت باد در منطقه «میل نادر» حدود ۱۰ متر بر ثانیه و کریدور مناسبی برای اجرای نیروگاه بادی است.
  • این باد حداقل ۱۲۰ روزه در کانال بین کوه هرات و دیواره سمت شرقی ایران قرار می گیرد و این منطقه را به بهشت تولید برق از انرژی باد بدل می کند.
  • تولید ۱۰۰ مگاوات انرژی تجدیدپذیر، سالانه در مصرف ۲۵۰ میلیون لیتر آب و ۳۰ میلیون لیتر گازوئیل صرفه جویی می کند.
  • نیروگاه بادی میل نادر به مساحت تقریبی یک هزار هکتار در شهرستان نیمروز استان سیستان و بلوچستان و در شمال غرب زابل واقع شده است.
  • تولید سالانه حدود ۲۱۹ هزار مگاوات ساعت برق از انتشار حدود ۱۴۰ تن دی اکسیدکربن در سال جلوگیری می کند.

این خبر توسط سایت همشهری آنلاین منتشر شده و خبر ناب صرفا آن را به اشتراک گذاشته است.

منبع : همشهری آنلاین

اخبار گوناگون در خبر ناب