ضربه ناشناس به کاخ گلستان

ضربه ناشناس به کاخ گلستان

۱۸ خرداد ۱۴۰۳ - ۲۰:۴۶ زمان مطالعه : 3 دقیقه
سرویس اجتماعی - ۳۲۰۰ قطعه‌ عکس از دوره قاجار ایران متعلق به آلبوم‌خانه کاخ گلستان تهران که دومین آلبوم‌خانه بزرگ جهان پس از آلبوم‌خانه سلطنتی بریتانیا است، صبح دیروز توسط یک فرد ناشناس در گوگل بارگذاری شد و دریایی از تصاویر متعدد دوره قاجار شبکه‌های اجتماعی را فراگرفت.

به گزارش سرویس اجتماعی خبر ناب به نقل از همشهری - محمد باریکانی: تصاویر منتشر شده ، شاهان قاجار و اطرافیان آنها را در دارالحکومه قاجار یا در وقت شکار و در سفرها به تصویر کشیده اند. همچنین شیوه زیست ایرانی ها در دوره قاجار، مجازات ها، آثار و بناهای تاریخی با شرح عکس های قاجاری در این تصاویر که متعلق به ۷۶ آلبوم تصویری مجموعه ثبت جهانی شده کاخ گلستان تهران است، به رایگان در اختیار عموم قرار گرفته است. اما آیا این تصاویر ارزش تجاری داشته اند؟ آیا فرد ناشناسی که به تصاویر آلبوم خانه کاخ گلستان تهران و احتمالا هارداکسترنال های این مجموعه تاریخی–فرهنگی دسترسی داشته، به طوری که نسخه های دیجیتال سازی شده این تصاویر را منتشر کرده است، با هدف تسهیل پژوهش های تاریخی هزاران عکس تاریخی را منتشر کرده است؟ اصلا ارزش تاریخی–فرهنگی تصاویری که به صورت فله ای در گوگل و شبکه های مجازی منتشر شده اند چیست، و آیا به معنای سرقت تصاویر اصلی در آلبوم های کاخ گلستان است؟

ضربه ناشناس به کاخ گلستان

واکنش کاخ گلستان

مجموعه تاریخی–فرهنگی کاخ گلستان تهران ساعاتی پس از انتشار تصاویر آلبوم های متعلق به آلبوم خانه کاخ گلستان تهران با صدور اطلاعیه ای اعلام کرد: «شیء یا آلبومی از کاخ گلستان مفقود نشده و تنها بخش کوچکی از آلبوم عکس های تاریخی این کاخ موزه منتشر شده است.»

کاخ گلستان اعلام کرده است که «اخیرا بخش کوچکی از آلبوم عکس های تاریخی کاخ گلستان به صورت مجازی منتشر شده است که به «آلبوم های سایه» شهرت دارند. این آلبوم ها نیز تصاویر اسکن شده از نسخه اصلی عکس ها هستند که به منظور خدمات دهی به پژوهشگران و دانشگاهیان تهیه شده است. بنابراین شیء یا آلبومی مفقود نشده و تنها نسخه دیجیتال آلبوم ها منتشر شده است.»

مجموعه تاریخی–فرهنگی گلستان درباره ارزش تاریخی ۳۲۰۰ عکس به ناگهان منتشرشده کاخ گلستان در فضای مجازی اعلام کرد: «برخی از این عکس ها بارها با توجه به تقاضای پژوهشگران داخلی و حتی خارجی، در اختیار آنان قرار گرفته است و موضوع غیرقابل انتشار نبوده است.»

براساس اعلام مجموعه تاریخی–فرهنگی کاخ گلستان تهران، «در راستای خدمت رسانی بهتر به جامعه دانشگاهی و پژوهشی و در راستای شعار امسال ایکوم که «موزه ها برای آموزش و پژوهش» است، مجموعه میراث جهانی کاخ گلستان تصمیم به انتشار عمومی «آلبوم های سایه» گرفته و مراحل دسته بندی عکس ها و تغییر نام پوشه ها نیز در حال انجام است. انتشار شتابزده و غیرنهایی بخشی از این آرشیو عظیم هم در دست بررسی است.»

ضربه ناشناس به کاخ گلستان

تصاویر فله ای و خوشحالی کاربران شبکه های مجازی

عکس های فله ای منتشرشده در فضای مجازی اگرچه موجی از شادی در میان برخی کاربران شبکه های مجازی ایجاد کرد و برداشت بخش زیادی از خوشحالان مجازی آن بود که انتشار این تصاویر کار پژوهشگران را آسان می کند و باید تمامی تصاویر آلبوم خانه کاخ گلستان زودتر از اینها در دسترس عموم قرار می گرفت، اما همشهری در گفت وگو با برخی کارشناسان موزه داری به این نتیجه رسید که انتشار فله ای تصاویر «آلبوم های سایه» کاخ گلستان که با کیفیت بسیار پایین تر از کیفیت اصلی تصاویر، آن هم تنها با زیرنویس های تشریحی، نه تنها کمک علمی به پژوهشگران نمی کند که ارزش تجاری و اقتصادی هم ندارد. وزارت میراث فرهنگی نیز هم اکنون بررسی چگونگی انتشار بدون مجوز این تصاویر را که بخش بسیار کوچکی از مجموعه آلبوم خانه کاخ گلستان تهران است، همچنین بررسی هویت فرد منتشرکننده آلبوم ها، را آغاز کرده است.

ضربه ناشناس به کاخ گلستان

این خبر توسط سایت همشهری آنلاین منتشر شده و خبر ناب صرفا آن را به اشتراک گذاشته است.

منبع : همشهری آنلاین

اخبار گوناگون در خبر ناب