آیا خوردن بعضی مواد غذایی باعث ابتلا به سرطان می شود؟ خوردن چه غذاهایی ممکن است احتمال ابتلای ما به سرطان را افزایش دهد؟
سرویس ورزشی - تغذیه و رعایت اصول صحیح آن به قدری مهم است که می‌تواند باعث بروز بیماری‌های مختلفی شود. یکی از این بیماری‌ها سرطان است. اما وقتی گفته می‌شود بعضی مواد غذایی سرطان زا هستند، در واقع به آن معناست که در کنار عوامل مهم دیگر می‌توانند خطر ابتلا به سرطان را افزایش دهند.

به گزارش سرویس ورزشی خبر ناب به نقل از همشهری - یکتا فراهانی: هشتم تا پانزدهم بهمن ماه هفته ملی مبارزه با سرطان است. با وجود اینکه تغذیه عامل بسیار مهمی در سلامت افراد است؛ اما تا به حال غذای مشخصی که سرطان زا باشد، شناخته نشده است.

البته بسیاری از مــواد افـــزودنی و حتــی آلوده کننده هایی که به طور اتفاقی وارد مواد غذایی می شوند، می توانند سرطان زا باشند. به علاوه نوع رژیم غذایی می تواند تقریباً در یک سوم از کل موارد سرطان ها دخالت داشته باشد.

عوامل مهم در بروز سرطان

دکتر نیاز محمد زاده، متخصص تغذیه و رژیم درمانی در مورد ارتباط تغذیه با ابتلا به بیماری سرطان می گوید: «سال های زیادی است که ارتباط بین تغذیه و نوع زندگی افراد همواره مورد سؤال بوده؛ این سؤال هم در مجامع علمی و هم افراد زیاد دیگری مطرح شده است.

در واقع می توان گفت آنچه تعیین کننده شانس نهایی ابتلا به سرطان است، ارتباط متقابل بین ژ نتیک و نحوه زندگی افراد است که تغذیه، بخش مهمی از آن را در بر می گیرد.»

برای مثال اگر بخواهیم افرادی را در نظر بگیریم که به صورت ژنتیک مستعد سرطان هستند این شانس وجود دارد که با رعایت نکات دقیق و درست از لحاظ تغذیه بتوانند شانس این ابتلا را به صفر برسانند و حتی از بین ببرند.

ارتباط مواد غذایی با سرطانی شدن سلول ها

 به گفته این متخصص تغذیه، سرطان را می توان وجود ترکیبات مضری مانند سموم، باقی مانده آفت کش ها و مواد مضری دانست که هنگام سرخ کردن مواد غذایی در روغن با دمای خیلی بالا یا کبابی و ذغالی کردن آن ها وارد بدن می شوند و روی بعضی از ژن ها تاثیرات بدی می گذارند و افراد را مستعد شروع پروژه سرطانی شدن سلول ها می کنند.

جلوگیری از ورود مواد غذایی مضر

دکتر محمد زاده نخستین گام برای در پیش گرفتن تغذیه سالم را جلوگیری از ورود مواد مضر به بدن می داند. مهم ترین قدم در این روش هم مصرف میوه و سبزیجات تازه از منابع قابل اعتماد است.

 به حداقل رساندن مصرف مواد زغالی، کبابی و سرخ کردنی هم موضوع مهم دیگری است که باید به آن توجه شود. به طور کلی در مورد گوشت ها باید گفت هرچقدر رنگ گوشت قرمزتر می شود به هما ن اندازه هم احتمال ایجاد سرطان به خاطر وجود آهن افزایش می یابد.

 ضمن آنکه هر چقدر هم از سمت آب پز کردن به سمت زغالی کردن گوشت پیش می رویم؛ به همان اندازه هم وجود مواد مضر در داخل آن بیشتر می شود.

اما مصرف گوشت های سفید رنگ مثل گوشت ماهی و مرغ به صورت آب پز و بخار پز در فر احتمال ایجاد مواد مضر را کاهش می دهد.

ارتباط سرطان های دستگاه گوارش با تغذیه

کاهش مصرف مواد غذایی فرآوری شده مانند انواع سوسیس و کالباس نیز به خاطر ترکیبات نیتریدی به عنوان نگه دارنده برای برخورداری از رژیم غذایی سالم و ابتلا به سرطان های مرتبط با دستگاه گوارش بسیار مهم است.

این متخصص تغذیه، منع کامل مصرف این مواد را توصیه نمی کند. اما به حداقل رساندن آن ها را ضروری می داند. چون به این ترتیب می توان علاوه بر لذت بردن از مواد غذایی از سلامت خود نیز محافظت کنیم.

سموم سفید

دکتر محمد زاده مصرف مواد غذایی حاوی شکر و نمک افزوده را نیز مضر می داند. چون در علم تغذیه شکر و نمک به عنوان سموم سفید شناخته می شوند. بنابراین بهتر است برای جلوگیری از ابتلا به بیمارهای سختی مانند سرطان و همچنین برخورداری از سلامت بیشتر مصرف آن ها را نیز به حداقل برسانیم.

مصرف مایعات به ویژه آب سالم در طول روز نیز بر اساس نیاز بدن حتماً باید در نظر گرفته شوند. اما باید مصرف انواع نوشابه یا هر نوع نوشیدنی را که حاوی شکر افزوده است مانند آب میوه های غیر طبیعی به حداقل رساند. توجه داشته باشیم این آب میوه ها به هیچ وجه جایگزین آب تازه یا میوه ها و سبزیجات تازه نخواهند شد.

مصرف مواد غذایی غیر تازه و منجمد

مصرف مواد غذایی منجمد و نحوه انجماد زدایی آن ها با استفاده از مایکروویو هم موضوع مهم دیگری است که حتماً باید به آن توجه شود. به گفته این متخصص تغذیه، تحقیقات در این زمینه هنوز خیلی محدود است. در واقع مایکروویو اثر شناخته شده خاصی برای ایجاد مواد مضر ندارد.

اما استفاده از ظروف مناسب و مخصوص مایکروویو نکته مهمی است که برای پیشگیری از تولید مواد مضر و سرطان زا باید به آن توجه داشته باشیم.

به طور کلی می توان گفت سرطان در بدن در ارتباط متقابل با نحوه زندگی و همچنین ژن های ماست. بنابراین خود ما تا حدود زیادی می توانیم با در پیش گرفتن زندگی سالم، حفظ وزن نرمال و طبیعی، مصرف مواد غذایی سالم و پرهیز از مواد غذایی ناسالم در طول روز سربازهای داخل بدن را برای مقابله با هر گونه مهاجمی افزایش دهیم و به این ترتیب از بروز بیماری هایی مانند سرطان جلوگیری کنیم.

این خبر توسط سایت همشهری آنلاین منتشر شده و خبر ناب صرفا آن را به اشتراک گذاشته است.

منبع : همشهری آنلاین

اخبار گوناگون در خبر ناب