محمدرضا گرایی نمی تواند دیوید تیلور باشد

محمدرضا گرایی نمی تواند دیوید تیلور باشد

۲۲ خرداد ۱۴۰۳ - ۰۸:۵۷ زمان مطالعه : 4 دقیقه
سرویس ورزشی - محمدرضا گرایی، پدیده کشتی فرنگی ایران که در روز‌های نه‌چندان دور موفق شد بعد از ۹ سال ناکامی، بار دیگر ایران را در این رشته ورزشی در المپیک صاحب مدال طلا کند، فرصت حضور مجدد در این رقابت مهم را از خودش گرفت.

به گزارش سرویس ورزشی خبر ناب به نقل از فرارو - محمدرضا گرایی، پدیده کشتی فرنگی ایران که در روز های نه چندان دور موفق شد بعد از ۹ سال ناکامی، بار دیگر ایران را در این رشته ورزشی در المپیک صاحب مدال طلا کند، فرصت حضور مجدد در این رقابت مهم را از خودش گرفت. او که تا ماه ها قبل بخت اول کسب سهمیه حضور در المپیک پاریس محسوب می شد در رقابت های کشتی مجارستان در پسرفتی قابل تأمل، به مدال برنز رسید تا نهایتا در یک دیدار انتخابی جایش را به سعید اسماعیلی بدهد. به همین سادگی، قهرمان پرآوازه کشتی فرنگی ایران در توکیو که نوید ظهور یک مدعی جدی را می داد پس از کسب مدال طلا، این بار حتی نتوانست سهمیه المپیک را به دست بیاورد.

محمدرضا گرایی که پیش از این تصور می کرد در کشتی ایران بدون رقیب خواهد بود، در افتی قابل توجه، نه تنها جایگاهش در کشتی جهان را از دست داد، بلکه در ایران هم با رقیب جدی به اسم سعید اسماعیلی روبه رو شد. کار به جایی رسید که فدراسیون کشتی در تصمیمی جالب، به این نتیجه رسید که هر دو کشتی گیر را به رقابت های بین المللی مجارستان بفرستد، تا هرکس که نتیجه بهتری گرفت، صاحب دوبنده ایران در وزن ۶۷ کیلوگرم المپیک شود. اگرچه در این رقابت ها سعید اسماعیلی به وضوح آماده تر نشان می داد، ولی غفلت خبرساز او در دو ثانیه پایانی مقابل رقیب کوبایی اش باعث شد تا فرصت حضور در فینال و کسب مدال طلا را از دست بدهد.

هم زمان، ولی محمدرضا گرایی هم به رتبه ای بهتر از سومی در این رقابت ها دست پیدا نکرد تا هر دو کشتی گیر ایرانی در این وزن به مدال برنز برسند. مطابق با قوانین چرخه انتخابی، قرار شد بین این دو کشتی گیر رقابت مستقیمی برگزار شود تا برنده به المپیک پاریس برود. با این حال از آنجا که گرایی قدمت، افتخار و سابقه بیشتری داشت، فقط نیاز به کسب یک برد در کشتی رودررو داشت تا دوبنده را از آنِ خود کند. در آن سو، ولی سعید اسماعیلی باید دو بار محمدرضا گرایی را شکست می داد تا به المپیک می رفت. مسابقه اول این دو را سعید اسماعیلی در یک برتری قاطع با نتیجه ۶ بر صفر به سود خود کرد. در مسابقه دوم هم اسماعیلی ۶ بر ۴ برنده شد تا محمدرضا گرایی، قهرمان المپیک توکیو، حتی سهمیه المپیک ۲۰۲۴ پاریس را هم به دست نیاورد.

پس از این اتفاق، بسیاری به دلیل شباهت سرنوشت محمدرضا گرایی و دیوید تیلور، این دو را با یکدیگر مقایسه کردند. دیوید تیلور آمریکایی که بعد از بردن های مکرر حسن یزدانی توانسته بود مدال های مهمی در المپیک و بازی های جهانی به دست بیاورد، در مسابقه انتخابی تیم ملی آمریکا برای حضور در المپیک پاریس، مغلوب آرون بروکس جاه طلب شد و سهمیه را از دست داد. شاید از این زاویه بتوان محمدرضا گرایی و دیوید تیلور را با یکدیگر مقایسه کرد، ولی واقعیت این است که با هیچ متر و معیار دیگری، این دو قابل مقایسه نیستند. دلیلش ساده است؛ دیوید تیلور در سال های اخیر حتی پس از کسب طلای المپیک، باز هم دیوید تیلور ماند.

او در هر رقابتی که شرکت کرد مدعی اصلی کسب مدال طلا بود و نوسانی در کارش دیده نمی شد. واقعیت، ولی این است که محمدرضا گرایی، پس از کسب مدال المپیک و مدال طلای جهانی، دیگر نشانی از آن کشتی گیر شکست ناپذیر نداشت. او افت محسوسی داشت که دست آخر همین افت هم گریبانش را گرفت. نتایجی که گرایی پس از المپیک به دست آورده به خوبی گواه این امر است که «مرد یخی» در آستانه آب شدن قرار داشت. او یکی، دو بار هم در این مدت در رقابت های جهانی شرکت کرد که هر بار با ارائه نمایشی بحث برانگیز فقط دلخوش به رتبه سومی شد. به این ترتیب، بسیاری این احتمال را می دادند که اگر رقیب درخوری برای او در ایران پیدا شود، گرایی کار سختی برای رسیدن به المپیک خواهد داشت؛ به لحاظ ثبات چنین موضوعی درباره دیوید تیلور و سرنوشتش اصلا صدق نمی کرد.

البته محمدرضا گرایی شاید بیش از اندازه خیالش از پوشیدن دوبنده تیم ملی در بازی های المپیک ۲۰۲۴ پاریس هم راحت بود، چراکه او همان سال ۲۰۲۳ در رقابت های جهانی بلگراد که کشتی های بحث برانگیزی گرفته بود وعده داد که با کسب مدال طلای بازی های المپیک ۲۰۲۴ این نتایج بد را به دست فراموشی بسپارد. خوش خیالی ای که نهایتا برای او تبدیل به یک کابوس شد و محمدرضا درست مثل برادر بزرگ ترش، محمدعلی، در حسرت رسیدن به بازی های المپیک ۲۰۲۴ ماند.

این خبر توسط سایت فرارو منتشر شده و خبر ناب صرفا آن را به اشتراک گذاشته است.

منبع : فرارو

اخبار گوناگون در خبر ناب