10 ماهواره مکعبی در مسیر کاوش فضا  -  تحقیق برای کشف آب بر روی سطح ماه با قوی ترین موشک ناسا
سرویس علم و فناوری - ناسا تصمیم دارد که قوی‌ترین موشک فضایی خود موسوم به سیستم پرتاب فضایی (SLS) خود را با ۱۰ ماهواره‌ تحقیقاتی به ماه ارسال کند.

به گزارش سرویس علم و فناوری خبر ناب به نقل از همشهری - و روزنامه سان، این موشک ۹۸ متری با محموله ۱۰ ماهواره مکعبی (کیوب ست) قرار است در ۲۹ اوت (۷ شهریور) به ماه فرستاده شود.

یکی از ماهواره های مکعبی ماموریت دارد تا به کاوش یخ روی ماه بپردازد. در اصل «کاوشگر ماه» ناسا در اواخر دهه ۹۰ سیگنال هایی را از وجود آب روی سطح کره ماه ارسال کرده بود که کنجکاوی دانشمندان را برانگیخته است. اگر آب در میزان کافی بروی سطح کره ماه یافت شود برای کشاورزی یا پشتیبانی از زندگی مناسب خواهد بود. حتی می توان با تجزیه آب به هیدروژن و اکسیژن از آن برای تامین سوخت پیشران موشک های فضایی بهره برد.

برخی دیگر از  ماهواره مکعب ها  به سمت سیارک هایی مانند  ۲۰۲۰GE  رهسپار خواهند شد و احتمالا ظرف دو سال آینده به آن سیارک ها خواهند رسید.

ماهواره مکعب دیگر هم ماموریت دارد با نقشه برداری هیدروژن قطبی قمری، هیدروژن اضافی را با وضوح ۲۰ تا ۳۰ کیلومتر، تقریباً دو برابر بهتر از «کاوشگر ماه»، ترسیم کند.

قرار است در ماموریت این موشک فضایی هم سویه های مخمر موجود در صدها چاه میکروسکوپی در فضا رها شوند. این اولین آزمایش ناسا از اثرات بیولوژیکی تشعشعات فراتر از مدار پایین زمین از زمان آخرین ماموریت آپولو در سال ۱۹۷۲ است.

موفقیت ماموریت های ماهواره مکعب ها برای دانمشندان از این جهت که قطعات آنها به راحتی مونتاژ شده و ارزان تمام می شوند، بسیار مهم است. بن مالفروس، محقق اصلی ماهواره مکعب مربوط به اکتشاف یخ روی ماه، در این زمینه می گوید: «ما در مرحله گذار از یک کنجکاوی و ابزار آموزشی به بستری برای علم واقعی هستیم.»

نگرانی اصلی متخصصان از انجام ماموریت تمام این ماهواره ها است چرا که ممکن است نیمی از ماهواره ها در پی بیش از یک سال گیر افتادن در موشک به دلیل تاخیر در پرتاب، انرژی کافی را برای انجام ماموریت حفظ نکرده باشند.در اصل باتری های ماهواره ها به قدری خالی می شوند که ممکن است برخی از آنها نتوانند راه اندازی شده و صفحات خورشیدی خود را بشکنند.

در گزارشی از وب سایت ساینس آمده که اهداف این ماهواره ها؛ بررسی ماه، سیارک ها و محیط تشعشعی اعماق فضا است. سه مانکن آزمایشی هم قرار است در این سفر ۴۲ روزه موشک SLS حضور داشته باشند. هدف ناسا از به کارگیری این آدمک های آزمایشی برای فضانوردانی است که ناسا قرار است آنها را در اوایل سال ۲۰۲۵ به عنوان بخشی از برنامه آرتمیس۱ به ماه بفرستد.

این خبر توسط سایت همشهری آنلاین منتشر شده و خبر ناب صرفا آن را به اشتراک گذاشته است.

منبع : همشهری آنلاین

اخبار گوناگون در خبر ناب