شناسایی کشتی جنگی که 300 سال قبل غرق شد

شناسایی کشتی جنگی که 300 سال قبل غرق شد

۱۲ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۶:۱۵ زمان مطالعه : 2 دقیقه
سرویس علم و فناوری - یک لاشه‌ی کشتی نزدیک ساحل ایست‌بورن در جنوب انگلستان کشف شد که ظاهراً یک کشتی جنگی قرن هفدهمی هلندی به نام کلاین هولاندیا است. این کشتی سال ۱۶۵۶ ساخته شد و ۱۶ سال در تمام نبرد‌های مهم جنگ انگلستان-هلند دوم (۱۶۶۵-۱۶۶۷) شرکت داشت تا اینکه قبل از آغاز جنگ سوم انگلستان-هلند غرق شد.

به گزارش سرویس علم و فناوری خبر ناب به نقل از فرارو - سال ۱۶۷۲، این کشتی بخشی از ناوسپاه دریاسالار Haese برای مشایعت ناوگان سمورنا بود در حالی که از مدیترانه به کانال انگلیس در مسیر هلند سفر می کرد. در جزیره ی وایت، یک ناوسپاه انگلیسی به رهبری دریاسالار هولمز به این ناوسپاه حمله کرد. در روز دوم، نبرد شدیدی آغاز و منجر به آسیب دیدگی شدید کلاین هولاندیا شد.

به گزارش فرادید، فرمانده ی کشتی، ژان وان نس در جریان نبرد کشته شد. انگلیسی ها سوار کشتی شدند و آن را تسخیر کردند، اما کمی بعد کلاین هولاندیا با ملوانان انگلیسی و هلندی سوار بر آن غرق شد. این عملیات غافلگیرکننده توسط یک ناوسپاه کوچک به رهبری سر رابرت هولمز و سر فِرِنچویل هولز زمینه ساز آغاز جنگ انگلستان-هلند سوم شد.

شناسایی کشتی جنگی که 300 سال قبل غرق شد

این کشتی غرق شده نخستین بار سال ۲۰۱۵ طی ارزیابی های دفتر آب نگاری انگلستان نزدیک ساحل ساسِکس شناسایی شد، اما داده های این ارزیابی تنها توانست آن را به عنوان یک عنصر غیرعادی در کف دریا طبقه بندی کند، نه به عنوان یک کشتی غرق شده! اما چهار سال بعد زمانی که یک غواص تفریحی چشمش به این عنصر غیرعادی افتاد موضوع را به هیستوریک اِنگلَند گزارش داد تا سرانجام به عنوان یک کشتی غرق شده تایید شد.

شناسایی کشتی جنگی که 300 سال قبل غرق شد

باستان شناسان دریایی هلند و انگلستان در سال ۲۰۱۹ تحقیقات در این سایت را آغاز کردند. وضعیت کشتی از دید آن ها خوب بود. لاشه ی چوبی کشتی تا حد زیادی سالم مانده بود و چندین توپ برنزی آن ظاهراً در شرایط عالی بودند. مقداری از بار کشتی از جمله سفال های ایتالیایی و کاشی های سنگ مرمر هم در کف دریا سالم پیدا شدند. بررسی های میکروسکوپیک، ترکیب مواد معدنی و تحلیل ایزوتوپ پایدارِ دو تا از کاشی های بدست آمده از لاشه ی کشتی نشان داد آن ها از مرمر معادن معروف کارارا در توسکانی ساخته شدند و احتمالاً قرار بوده به خانه ی ثروتمندی در هلند فرستاده شوند.

شناسایی کشتی جنگی که 300 سال قبل غرق شد

برای مستند کردن اطلاعات این کشتی غرق شده و جستجو برای شواهد شناسایی آن، داوطلبان به غواصان حرفه ای کمک کردند. یک داوطلب که دچار اختلال بینایی بود به لطف توانایی خوانش لمسی خود در شناسایی توپ های برنزی بسیار مفید واقع شد. پس از ۲۸۲ غواصی، تحقیقات آرشیوی و تحلیل های حلقه ی درخت روی الوار های کشتی، کشتی «کلاین هولاندیا» سرانجام شناسایی شد.

این خبر توسط سایت فرارو منتشر شده و خبر ناب صرفا آن را به اشتراک گذاشته است.

منبع : فرارو

اخبار گوناگون در خبر ناب