یک پله فراتر از خلاقیت  -  بررسی نقش هوش مصنوع در هنر

یک پله فراتر از خلاقیت - بررسی نقش هوش مصنوع در هنر

۲۲ خرداد ۱۴۰۳ - ۰۸:۱۷ زمان مطالعه : 2 دقیقه
سرویس علم و فناوری - فناوری‌های جدید و به‌ویژه هوش مصنوعی ماهیت فرایندهای خلاقانه را به‌شدت تغییر می‌دهند. بهتر است اینطور بگوییم که در عصر جدید ابزارهای هوش مصنوعی، نقش بسیار مهمی در فعالیت‌های خلاقانه مانند موسیقی، معماری، هنرهای زیبا و علم دارند.

به گزارش سرویس علم و فناوری خبر ناب به نقل از همشهری - : می توان گفت هر ابزار در حال حاضر یک بوم، یک قلم مو، یک ساز موسیقی، یک دوربین و غیره است و می توانیم آن را یک موجود خلاق در نوع خود بدانیم. برنامه های هوش مصنوعی که می توانند جنبه های رفتار هنری خلاق انسان را تکرار کنند به طور فزاینده ای در حال گسترش هستند. برای ملموس تر شدن این موضوع به جذاب ترین جنبه های ادغام هنر و هوش مصنوعی پرداختیم.

شاهکار «همه نگاه ها به سوی رفح»

تصویری پربازدید ساخته هوش مصنوعی با عنوان «all eyes on Rafah» به معنی همه نگاه ها به سمت رفح که انعکاس حجم عظیم جنایات رژیم صهیونیستی بود یکی از نمونه های بارز تلفیق هنر و هوش مصنوعی است. این تصویر چندی پیش در شبکه های اجتماعی فراگیر شد و حدود ۴۸میلیون نفر در شبکه اجتماعی اینستاگرام آن را برای حمایت از مردم ستم دیده غزه به اشتراک گذاشتند. اما اعتبار این تصویر به دو مالزیایی می رسد که با ترکیب خلاقیت خود و ابزار هوش مصنوعی مایکروسافت Image Creator توجه جهان را به جنایات رخ داده در رفح معطوف کردند.

نقاشی زنده

تلفیق نقاشی با هوش مصنوعی از آن اتفاقات جذابی است که علاوه بر انتقال حس خوب، خلاقیت را هم تقویت می کند. با همین تکنیک، اخیرا آثار ون گوگ نقاش مشهور هلندی به کمک هوش مصنوعی زنده شده است. برگزارکنندگان نمایشگاهی از آخرین آثار ون گوگ در حرکتی هیجان انگیز تصمیم گرفتند نقاشی های او را زنده کنند.

آنها نقاشی هایی که الهام گرفته از روزهای سخت این هنرمند در ماه های آخر زندگی اش بود را با استفاده از هوش مصنوعی به نسخه ای دیجیتال تبدیل کردند به شکلی که عناصر نقاشی همه زنده به نظر می رسند. همچنین با استفاده از هوش مصنوعی، نقاشی ها می توانستند به پرسش های بازدیدکنندگان از تمام اطلاعاتی که درباره ون گوگ می دانیم، ازجمله شخصی ترین افکار او که از طریق صدها نامه ای که در طول زندگی اش نوشته است، پاسخ داده شد.

جشنواره فیلم های هوش مصنوعی

ساخت فیلم با هوش مصنوعی به مرحله شرکت در جشنواره های فیلم نیز رسیده است. به زودی ۵فیلمساز که پیش از این جوایز زیادی برده اند فیلم های کوتاه ساخته با هوش مصنوعی خود را به جشنواره ترابیکا خواهند برد. برای ساخت فیلم ابزاری با نام سورا اوایل سال۲۰۲۴ معرفی شد که طرفداران زیادی داشت اما حالا یک شرکت چینی، هوش مصنوعی به نام Kling روی دست آن بلند شده است که شامل نسل های طولانی تر ویدئو، حرکت بهبود یافته، دنبال کردن سریع و سکانس های چند شات است.


برخلاف سورا، به نظر می رسد کلینگ در حال حاضر از طریق فهرست انتظار در دسترس کاربران قرار گرفته است. در کلیپ های به اشتراک گذاشته شده از کلینگ، ما یک کلیپ طولانی از یک پسر در حال دوچرخه سواری، یک اسب در صحرا، یک نفر در حال خوردن رشته فرنگی و یک ویدئوی واقعی از یک پسر جوان در حال لذت بردن از همبرگر دیده ایم. کلینگ می تواند تا دو دقیقه ویدئو را با کیفیت ۱۰۸۰p با سرعت ۳۰فریم در ثانیه تولید کند.

این خبر توسط سایت همشهری آنلاین منتشر شده و خبر ناب صرفا آن را به اشتراک گذاشته است.

منبع : همشهری آنلاین

اخبار گوناگون در خبر ناب