سیگنالی که ستاره شناسان را گیج کرده است  -  فضایی ها برای ما فرستاده اند؟
سرویس فیلم - ستاره‌شناسان از یک سیگنال رادیویی غیرعادی که از یک ستاره دور دست به فاصله ۱۶ هزار سال نوری آمده است، گیج شده‌اند.

به گزارش سرویس فیلم خبر ناب به نقل از همشهری - و روزنامه سان، سیگنال رادیویی مرموز و متناوب به طور کاملاً تصادفی کشف شده است. بر اساس گفته های دو کارشناس فضایی مستقر در استرالیا، سیگنال عجیب از سراسر کهکشان شباهتی به چیزی که ستاره شناسان تاکنون دیده اند ندارد.

تیم تحقیقاتی به طور تصادفی در حالی که در حال پژوهش فضایی با استفاده از تلسکوپ رادیویی سازمان پژوهش های علمی و صنعتی مشترک المنافع (CSIRO) در مناطق دورافتاده استرالیا بودند، این سیگنال را کشف کردند.

مانی شا کالب، مدرس دانشگاه سیدنی و امیل لنک، دانشمند تحقیقاتی در بخش فضا و نجوم CSIRO، گفتند: «این تلسکوپ می تواند حجم زیادی از جهان را به سرعت بررسی کند. این ویژگی باعث می شود که برای کشف پدیده های جدید و عجیب بسیار مناسب باشد.»

آن ها در وب سایت تحقیقاتی The Conversation نوشتند: ما گاهی اوقات انفجارهای پراکنده ای از امواج رادیویی را که از سراسر گستره وسیع جهان سرچشمه می گیرند، تشخیص می دهیم. ما به آن ها پدیده های رادیویی متغیر می گوییم: برخی فقط یک بار فوران می کنند و دیگر هرگز دیده نمی شوند و برخی دیگر به صورت الگوهای پیش بینی شده روشن و خاموش می شوند. ما فکر می کنیم که بیشتر پدیده های رادیویی متغیر از ستارگان نوترونی چرخان معروف به تپ اخترها می آیند که تابش های منظم امواج رادیویی را منتشر می کنند، مانند فانوس های کیهانی. ستاره های نوترونی باقی مانده های هسته های ستارگان بزرگ هستند که به پایان عمر خود رسیده اند. اخیراً یک پدیده رادیویی متغیر کشف کرده ایم که شبیه هیچ چیزی که ستاره شناسان قبلاً دیده اند، نیست"، کارشناسان اضافه کردند.

نه تنها این پدیده دارای چرخه ای تقریباً یک ساعته است - که طولانی ترین زمان مشاهده شده تاکنون است - بلکه در چندین مشاهده، گاهی اوقات فلش های بلند و روشن، گاهی پالس های سریع و ضعیف و گاهی هیچ چیز ساطع نمی کند.

ما نمی توانیم دقیقاً توضیح دهیم که چه اتفاقی در حال رخ دادن است. احتمالاً یک ستاره نوترونی بسیار غیرعادی است، اما نمی توانیم احتمال های دیگر را رد کنیم.

سیگنالی که ستاره شناسان را گیج کرده است  -  فضایی ها برای ما فرستاده اند؟

ستاره نوترونی مشکوک به نام ASKAP J۱۹۳۵+۲۱۴۸ شناخته شده است.

این جسم مرموز در صفحه راه شیری، در حدود ۱۵۸۲۰ سال نوری از زمین قرار دارد. خود سیگنال ها شبیه هیچ کدام از سیگنال های مشاهده شده قبلی نیستند - ستاره دوره های پالس های قوی، دوره های پالس های ضعیف و دوره هایی بدون پالس را طی می کند.

در اینجا یک حقیقت عجیب وجود دارد: ستاره های نوترونی می توانند به سرعت تیغه های مخلوط کن بچرخند! ستاره های نوترونی باقی مانده های هسته های ستارگان بزرگی هستند که به پایان عمر خود رسیده اند. زمانی که یک ستاره بزرگ تر از خورشید ما در پایان عمر خود سوختش را تمام می کند، هسته آن فرو می ریزد در حالی که لایه های بیرونی در انفجار ابرنواختری منفجر می شوند. و آنچه باقی می ماند بستگی به جرم ستاره اصلی دارد. بنابراین، اگر حدوداً هفت تا ۱۹ برابر جرم خورشید ما باشد، یک ستاره نوترونی باقی می ماند. اما، اگر با بیش از ۲۰ برابر جرم خورشید ما شروع شود، به یک سیاهچاله تبدیل می شود. ناسا تخمین می زند که در کهکشان راه شیری ما تا یک میلیارد ستاره نوترونی وجود دارد. ستاره های نوترونی چگال ترین ماده ای هستند که ما می توانیم مستقیماً مشاهده کنیم. برخی از ستاره های نوترونی که تپ اختر نامیده می شوند، تابش های نوری را منتشر می کنند که ما آن ها را به عنوان فلش ها می بینیم. سریع ترین تپ اختر شناخته شده، به نام PSR J۱۷۴۸-۲۴۴۶ad، هر دقیقه ۴۳۰۰۰ بار می چرخد. این دو برابر سرعت یک مخلوط کن خانگی معمولی است!

مشاهدات بیشتری در یک تلسکوپ رادیویی حساس تر در آفریقای جنوبی انجام شد، اما ستاره شناسان هنوز گیج مانده اند.

امواج رادیویی از ASKAP J۱۹۳۵+۲۱۴۸ مانند یک "پیچ گوشتی" در حال حرکت از طریق فضا بودند.

منبع سیگنالی با چنین دوره طولانی همچنان یک معمای عمیق است، با یک ستاره نوترونی کند چرخان به عنوان مظنون اصلی"، کالب و لنک گفتند.

ما نمی توانیم احتمال اینکه این جسم یک کوتوله سفید باشد - زغال سنگ بزرگ به اندازه زمین از یک ستاره سوخته که سوختش تمام شده - را رد کنیم.

کوتوله های سفید اغلب دوره های چرخش آهسته دارند، اما نمی دانیم چگونه یکی می تواند سیگنال های رادیویی که ما اینجا می بینیم تولید کند. علاوه بر این، هیچ کوتوله سفید بسیار مغناطیسی در نزدیکی وجود ندارد، که توضیح ستاره نوترونی را محتمل تر می کند.

یک توضیح ممکن است این باشد که جسم بخشی از یک سیستم دوتایی است [که در آن دو ستاره در اطراف یک مرکز جرم مشترک می چرخند] که در آن یک ستاره نوترونی یا کوتوله سفید در حال چرخش به دور یک ستاره دیده نشده دیگر است.

آن ها تأکید کردند که تحقیقات بیشتری برای تعیین ماهیت جسم مرموز لازم است.

احتمالاً اجسام بسیاری مانند آن در جای جای کهکشان ما وجود دارد که منتظر کشف شدن هستند.

یافته های جالب باید باعث شود که پژوهش های دهه های گذشته در مورد ستاره های نوترونی یا کوتوله های سفید و چگونگی انتشار امواج رادیویی توسط آن ها مورد بررسی مجدد قرار گیرد، کارشناسان پیشنهاد کردند.

آنها اضافه کردند: «ما نمی دانیم ASKAP J۱۹۳۵+۲۱۴۸ چه مدت است که سیگنال های رادیویی ارسال می کند. بسیار خوش شانس بودیم که به طور تصادفی ASKAP J۱۹۳۵+۲۱۴۸ را دیدیم. احتمالاً اجسام بسیاری مانند آن در جای جای کهکشان ما وجود دارند که منتظر کشف شدن هستند.

این خبر توسط سایت همشهری آنلاین منتشر شده و خبر ناب صرفا آن را به اشتراک گذاشته است.

منبع : همشهری آنلاین

اخبار گوناگون در خبر ناب
آخرین اخبار سرویس فیلم