چه کسی ، ابوالحسن القرشی را کشت؟  -  معمای امنیتی (درعا)  -  رهبر داعش در درعا چه می کرد؟
سرویس بین الملل - در شرایطی که نگاه‌ها به سمت وضعیت امنیتی در شمال سوریه است، کشته شدن رهبر داعش در جریان درگیری در استان درعا در جنوب، نشان‌ داد حضور گروه‌های تروریستی در این منطقه همچنان جدی است.

به گزارش سرویس بین الملل خبر ناب به نقل از همشهری - اواخر هفته گذشته گروه تروریستی داعش اعلام کرد که «ابو الحسن الهاشمی القرشی» رهبر این گروه در یک درگیری مسلحانه کشته شده است. این دومین رهبر گروه داعش است که در سال جاری میلادی کشته می شود. داعش بدون اشاره به جزئیات چگونگی کشته شدن او اعلام کرده که «ابوالحسین الحسینی القرشی» به عنوان رهبر جدید این گروه انتخاب شده است. ناظران بر این باورند که با وجود شباهت های اسمی، رهبر پیشین و فعلی داعش هیچ نسبتی با یکدیگر ندارند چون احتمالا نام های اعلام شده، نام واقعی این افراد نیست.

گفته شده، ابوالحسن الهاشمی القرشی اواسط ماه اکتبر (حدود ۲ماه قبل) پس از محاصره شدن از سوی ارتش سوریه و گروه های محلی، خود را منفجر کرده است. خبرگزاری دولتی سوریه (سانا) پریروز به نقل از یک منبع امنیتی در درعا اعلام کرد که ابوالحسن الهاشمی القرشی در واقع همان «عبدالرحمن العراقی» معروف به «سیف بغداد» است که در عملیات امنیتی مشترک انجام شده توسط ارتش سوریه و برخی گروه های محلی در شهر جاسم در حومه شهر درعا کشته شده است.

شهر درعا نخستین شهری بود که در سال ۲۰۱۱ علیه حکومت بشار اسد شورید. مطرح شدن نام این شهر پس از ۱۱ سال، بار دیگر خطر چالش های امنیتی آن را، این بار با حضور داعش، یادآور شده است.
خبرگزاری آسوشیتدپرس درباره عملیات ارتش سوریه نوشته: این عملیات که ۲ روز طول کشیده، یک روز پس از بمبگذاری در اتوبوسی در حومه شهر دمشق آغاز شده که در جریان آن ۱۸سرباز سوریه ای کشته و ۲۷تن دیگر زخمی شدند. در آن زمان رسانه های نزدیک به دولت سوریه گزارش دادند که مقام های اطلاعاتی دریافته اند که تعدادی از اعضای داعش در محله های شمالی شهر جاسم در استان درعا در ۶۰کیلومتری جنوب دمشق مخفیگاه هایی دارند. در این عملیات، نیروهای دولتی سوریه به همراه نیروهای تیپ هشتم شرکت داشتند.

وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) نیز گرچه خبر کشته شدن رهبر داعش را تأیید کرده اما بدون اشاره به نقش دولت سوریه در کشته شدن ابو الحسن القرشی، انجام این عملیات را به نیروهای موسوم به «ارتش آزاد سوریه» که جزو نیروهای مخالف دولت سوریه هستند نسبت داده است.

چه کسی رهبر داعش را کشت؟

براساس گزارش های نهادهای اطلاعاتی غربی، ابوالحسن القرشی، رهبر کشته شده داعش، احتمالا «جمعه عواد ابراهیم البدری» برادر ابوبکر البغدادی رهبر سابق داعش، یا «عبدالرئوف المهاجر» یکی از رهبران ارشد داعش بوده است. گزارش های دیگری نیز به نقل از دیده بان حقوق بشر سوریه مستقر در لندن منتشر شده که در آنها ضمن اشاره به حملات گروه «ارتش آزاد سوریه» که منجر به کشته شدن ابوالحسن شده، نام واقعی رهبر داعش را «عبدالرحمن العراقی» عنوان کرده است.

طبق گزارش روزنامه العربی الجدید، عملیات های ضدتروریستی اخیردر منطقه درعا با هدایت ارتش سوریه و با حضور نیروهای تیپ هشتم انجام شده است. نیروهای این تیپ که به نیروهای «جبهه جنوبی» معروف بودند، زمانی در جرگه مخالفان مسلح دولت سوریه قرار داشتند اما به واسطه میانجیگری روسیه در سال ۲۰۱۸از در سازش با دولت مرکزی سوریه در آمدند. این گروه در ازای واگذاری تسلیحات سنگین خود و نگه داشتن تسلیحات سبک در قالب تیپ هشتم از لشکر پنجم ارتش سوریه سازماندهی شده و وارد کارزار مقابله با گروه های تروریستی به ویژه داعش شد. تیپ هشتم از لشکر پنجم ارتش سوریه در واقع توسط روسیه ایجاد شد. تیپ هشتم برای مدتی حتی تحت فرمان مستقیم روسیه بود.
بنا بر گزارش ها، تیپ هشتم از ماه گذشته عملیات هایی را علیه ۲۰تا ۳۰مخفیگاه اعضای داعش در منطقه طارق السد در درعا انجام داده است. در یکی از این عملیات ها که به همراه نیروهای ارتش سوریه ۲هفته قبل انجام شد، پس از ۲ روز محاصره یکی از مخفیگاه های داعش، اجساد ۹عضو این گروه تروریستی و ۳غیرنظامی کشف شد.

وضعیت شکننده امنیت درعا 

خبر کشته شدن ابو الحسن القرشی، رهبر داعش در مخفیگاهش در استان درعا واقع در جنوب سوریه، بحران امنیتی، این منطقه را بار دیگر برجسته کرده است. استان درعا از سال ۲۰۲۱تاکنون شاهد ۲۲۶حمله تروریستی بوده که در جریان آن حداقل ۱۳۱غیرنظامی کشته شده اند. ۳ شهردار، ۲ عضو کمیته مرکزی، ۴۷نفر از اعضای سابق گروه های مخالف دولت که اخیرا به هیچ گروه نظامی وابسته نبودند، جزو قربانیان حملات تروریستی داعش در یک سال گذشته بوده اند.

العربی جدید نوشته: «عملیات اخیر و کشته شدن رهبر داعش پایان فصل دیگری از حیات هسته های مشکوک داعش در استان درعا بود. با این حال، با توجه به تشدید تحرکات این گروه تروریستی در جنوب سوریه، بعید به نظر می رسد که کشته شدن ابو الحسن القرشی در درعا به معنی پایان فعالیت داعش در این منطقه باشد.»

پیش از تسلط دوباره نیروهای دولت بشار اسد بر این استان در سال ۲۰۱۸، درعا و بخش هایی از استان قنیطره تحت کنترل گروه های وابسته به جبهه جنوبی ارتش آزاد سوریه بود. در سال ۲۰۱۶بود که گروه موسوم به «ارتش خالد بن الولید» وابسته به گروه تروریستی داعش در این منطقه اعلام موجودیت کرد. این گروه گرچه عمر چندانی نداشت و درنهایت طی عملیات های ضدتروریستی دولت سوریه و گروه های وابسته به آن متلاشی شد اما برخی از عناصر آن که از عملیات ها جان سالم به در برده بودند به روستاها و زادگاه های خود در جنوب و جنوب غربی بازگشتند؛ افرادی که به اعتقاد ناظران با پیوستن به گروه تروریستی داعش در اغلب ترورها و حملات هدفمند سال های اخیر به ویژه یک سال گذشته علیه نیروهای دولتی سوریه و غیرنظامیان در این کشور نقش داشته اند.

محمد العسکرا، فعال حقوق بشر که وضعیت مناطق جنوبی سوریه را مستند می کند، معتقد است که عناصر سابق ارتش خالد بن ولید با هسته جدید داعش در جنوب سوریه ارتباط نزدیکی دارند. العسکرا به العربی جدید می گوید: «طبق جزئیاتی که داریم بیش از ۲۰۰عضو سابق ارتش خالد بن الولید اکنون در درعا به عضویت داعش درآمده اند که برخی از آنان ملیت عراقی دارند. اینها اغلب افرادی هستند که پیش تر کنترل منطقه یرموک در غرب درعا را در دست داشتند. آنها پس از بیعت با ابو الحسن القرشی، رهبر داعش، به طور رسمی در شهر جاسم مستقر شدند.» شهر جاسم جایی است که رهبر داعش در عملیات اخیر کشته شد.

گرچه داعش با سقوط آخرین سنگر خود در شهر باغوز در شرق سوریه در سال ۲۰۱۹از نظر سرزمینی کاملا شکست خورد، اما هسته های این گروه های تروریستی در بخش های مختلفی از سوریه همچنان فعال است؛ ازجمله در صحرای سوریه که نیروهای آن بارها به نیروهای دولتی سوریه و غیرنظامیان حمله کرده اند؛ به عنوان مثال، در سال ۲۰۱۸بود که در جریان حمله آنان ۲۵۸عضو اقلیت دروزی سوریه در استان سویده قتل عام شدند.

به اعتقاد برخی ناظران، داعش در جنوب سوریه اکنون به دنبال گسترش سرزمینی نیست و بیشتر به دنبال حفظ خود و انجام عملیات های محدود با اهداف مشخص است. در این میان، امنیت درعا اکنون به طور مستقیم توسط نیروهای امنیتی دولت سوریه و تیپ هشتم که پس از توافق با دمشق به ریاست «الحمد العوده» در ارتش سوریه ادغام شده، مدیریت می شود.

رهبر داعش در درعا چه می کرد؟

ابوالحسن الهاشمی القرشی، رهبری گروه تروریستی داعش را پس از کشته شدن «ابو ابراهیم القرشی» به عهده گرفت. ابو ابراهیم القرشی نیز پس از آنکه نیروهای ویژه آمریکایی به محل اختفای وی در شهرک اطمه در شمال سوریه حمله کردند، خود را منفجر کرد. رشید الحورانی، فعال سوریه ای، به شبکه العالم می گوید: «رهبر داعش که این گروه او را ابوالحسن القرشی نامیده بود، در استان درعا به نام ابو عبدالرحمن العراقی شناخته می شد.

او حدود یک سال پیش با زنی از ساکنان درعا ازدواج کرد، سپس مزرعه ای در شهر جاسم در استان درعا خرید و در آن خانه ای ساخت.» گفته شده، القرشی محکمه ای در فاصله ۴۰۰متری از مرکز ایست بازرسی نیروهای حکومت سوریه برپا کرده بود و همین محکمه بود که حضور او و اعضای گروه داعش را در این منطقه فاش کرد و باعث شد گروه های محلی به آنان در شهر جاسم و اطراف آن حمله کنند. شمار عناصر داعش و فرماندهان شان در این شهر قبل از عملیات یادشده ۲۰۰نفر بود. محکمه یادشده مخالفان داعش را در شهر جاسم محاکمه و همچنین احکامی برای ترور برخی از آنان صادر می کرد.

به گفته «محمد الدرعاوی» فعال رسانه ای در درعا، ولید البیروتی، ابو حسن الشامی و شماری از فرماندهان و عناصر داعش که برخی از آنها تونسی بودند، همراه ابوالحسن الهاشمی القرشی کشته شدند. آسوشیتدپرس نوشته که گروه های محلی که در عملیات ضدتروریستی ۱۵نوامبر شرکت داشتند نمی دانستند فردی که در جریان این عملیات کشته شده، رهبر شماره یک داعش است.

منبع: روزنامه همشهری

این خبر توسط سایت همشهری آنلاین منتشر شده و خبر ناب صرفا آن را به اشتراک گذاشته است.

منبع : همشهری آنلاین