طالبان: آلمان افغان ها را به کشورهای ثالث اخراج نکند

طالبان: آلمان افغان ها را به کشورهای ثالث اخراج نکند

۱۸ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۶:۳۳ زمان مطالعه : 1 دقیقه
سرویس بین الملل - در پی اظهارات صدراعظم آلمان مبنی بر اخراج پناهجویان افغان، وزارت خارجه حکومت طالبان از برلین خواست پناهجویان را به کشورهای ثالث اخراج نکند.

به گزارش سرویس بین الملل خبر ناب به نقل از همشهری - «عبدالقهار بلخی» سخنگوی وزارت خارجه حکومت طالبان در واکنش به اظهارات «اولاف شولتس» صدراعظم آلمان مبنی بر اخراج پناهجویان افغان به کشورهای ثالث، خواستار عدم اخراج پناهجویان به کشورهای ثالث و حل این مسئله از طریق مجاری دیپلماتیک شد.

بلخی در بیانیه ای نوشت: وزارت خارجه تصمیم اخراج مهاجرین افغان از آلمان را تعقیب می کند و ابراز امیدواری می کند تا دو کشور بتوانند به منظور تأمین حقوق اتباع، موضوع را از مجاری دیپلماتیک مدیریت کنند تا اتباع افغانستان به بهانه ای به سرنوشت نامعلوم دچار نشوند و خلاف کنوانسیون های پذیرفته شده بین المللی به کشوری سوم سپرده نشوند.

وی افزود: امارت اسلامی افغانستان از مقامات آلمان می خواهد تا این موضوع را در پرتو تعاملات نرمال کنسولی و سازوکار معقول و بر اساس توافق دوجانبه حل کند.

بر اساس گزارش ها، با توجه به اینکه آلمان با طالبان تعامل دیپلماتیک ندارد، اخراج پناهجویانی که مرتکب جرم شده و یا «خطرساز» تعبیر می شوند، به افغانستان موانع زیادی دارد.

شولتس گفته بود وزارت کشور آلمان در حال یافتن «راه های اجرایی عملی و حقوقی» است تا اخراج پناهجویان مرتکب جرم و خطرساز به افغانستان ممکن شود و این وزارت با کشورهای همسایه افغانستان نیز در حال گفت وگو است.

منبع: تسنیم

این خبر توسط سایت همشهری آنلاین منتشر شده و خبر ناب صرفا آن را به اشتراک گذاشته است.

منبع : همشهری آنلاین

اخبار گوناگون در خبر ناب