(آینه دان؛ کارگاه مکتوب شعر) منتشر شد

(آینه دان؛ کارگاه مکتوب شعر) منتشر شد

۰۸ بهمن ۱۴۰۰ - ۰۰:۱۱ زمان مطالعه : 2 دقیقه
سرویس فرهنگ و هنر - آینه‌دان؛ کارگاه مکتوب شعر به قلم مهدی فرجی منتشر شد.

به گزارش سرویس فرهنگ و هنر خبر ناب به نقل از ایسنا - این کتاب در ۵۷۶ صفحه با شمارگان ۱۱۰۰ نسخه و جلد سخت توسط نشر روزگار منتشر شده و  از روز شنبه ۹ بهمن رونمایی و توزیع می شود.

در معرفی «آینه دان؛ کارگاه مکتوب شعر» آمده است: «آینه دان؛ کارگاه مکتوب شعر»، کتابی است که نویسنده با رویکردی آموزشی-تحلیلی در کنار مرور شگردها و شیوه های سرایش، ضمن گفتاری ساده، با وانمایی لذت های کشف و خلق می خواهد برای خواننده حرفه ای نیز لذت هم سخنی فراهم شود. این کتاب پیرو احساس نیاز برای معرفی منبعی برای نوجویان عرصه شعر نگاشته شده است.

در قسمتی از مقدمه کتاب می خوانیم: «سعی بر این بوده که تا حد امکان، مباحثی در کتاب آورده شود که کاربردی و سزاوار رجوع و ارجاع باشد…. کوشیده ام از کشیده شدن نحو کتاب به گفتمان آکادمیک پرهیز کنم… مخاطب من در این کتاب، کسانی هستند که دنبال التذاذ هنری از مباحث ادبی می گردند تا جراحی اصولی سطور ادبی.»

کتاب «آینه دان» دو فصل دارد. عناوین فصل اول شامل تبیین نظرگاه های متفاوت درباره ماهیت شعر، زبان و زبان شعر و همچنین آموزش «بیان» با مصداق های ملموس از شاعران امروز و دیروز است و با آموزش عروض خاتمه می یابد.

فصل دوم هم در حقیقت قسمت تخصصی ترِ کتاب است که با مروری بر سرگذشت شعر در تاریخ ادبیات آغاز می شود و در پایان هر دوره سبک شناسی، عنوانی با نام «درسی از تاریخ» دارد. مؤلف در ابتدای فصل دوم کتاب، ضمن توضیح اهمیتِ آگاهی درباره تاریخ ادبیات و شاعران بزرگ از رودکی تا منزوی می نویسد:

«آنان یک صدای انتزاعی، یک چهره بدون صورت یا یک نوشته رهاشده در سطور کتاب ها نیستند… آنان فقط شعر نگفته اند، آن ها شعر گفته اند و زندگی هم کرده اند.»

در ادامه مباحث تجربی و ملموس چون زیبایی شناسی، الهام و روان شاعرانه و نقش جدیدی که صنایع ادبی می توانند در شعر امروز ایفا کنند تشریح شده است.

کتاب در دو فصل خود شامل تمرین هایی برای سرودن است که از روند کارگاه های شعر الگوبرداری شده اند.

این خبر توسط سایت خبرگزاری ایسنا منتشر شده و خبر ناب صرفا آن را به اشتراک گذاشته است.

منبع : خبرگزاری ایسنا

اخبار گوناگون در خبر ناب