فوتبال، زیبایی گمشده در بیابان های قطر

فوتبال، زیبایی گمشده در بیابان های قطر

۰۸ آذر ۱۴۰۱ - ۰۷:۳۱ زمان مطالعه : 2 دقیقه
سرویس فرهنگ و هنر - پشت هیاهو، فریادها، خشم، شادی، مشت‌های گره کرده و چشم‌های خیره به زمین سبز و توپ فوتبال همیشه خیلی چیزها پنهان می‌ماند اما تصاویر زنده تلویزیونی برای یک سفر رؤیایی و ثبت اکنون زمان در صف اول حافظه تاریخی مردمان جهان دیگر، یک امر عادی قلمداد می‌شود.

به گزارش سرویس فرهنگ و هنر خبر ناب به نقل از خبرآنلاین - از کیفیت لنز دوربین ها، پخش ۴k و حتی ۸k و تعداد دوربین ها در استادیوم های تازه تأسیس شهر دوحه که در میانه خزان میزبان جام جهانی بیست و دوم است، می گذرم از بی حسی که میزبان کوچک با سازه های تازه سازش در دل بیابان بدون مردم عاشق فوتبال تسخیر شده هم می گذرم، اما برای تماشای لحظه های ناب در قاب دوربین های پرتعداد کنار و گوشه زمین در هر بازی، چشم چرانی می کنم و چیزی عایدم نمی شود لحظه های که بی شک بازیکنان داخل زمین و تماشاگران می سازند و چشم دوربین آن ها را برای حافظه تماشاگران پرهیاهوی فوتبال همچون نقاشی بر روی بوم ذهن ثبت می کند.

این را هم به عنوان یک شیفته فوتبال به خودم نهیب می زنم که تمام تماشای فوتبال در گزارش تصویری و دنبال کردن اتفاقات زمین است بعدش می رسیم به صدای گزارش گر و تصاویر ناب که نشان از زیبایی شناسی کارگردان مسابقه دارد اما فارغ از دنبال کردن مسابقه و اینکه کدام تیم برنده یا بازنده است و اینکه گزارش گر انگلیسی زبان است یا اسپانیش، لحظه های چشم نواز تا اینجا در این جام جهانی به چشم نخورده است. گروه ارائه کننده تصاویر بازی ها که نمی دانم از چه ملیتی به کار گمارده شده اند، برنامه ی استاندارد را روی آنتن تلویزیون های جهان ارسال می کنند.

جای تصاویری که نشان از فراتر از فوتبال باشد، خالی ست همچون لغزش قطرات باران به روی صورت بازیکنان در همین جام جهانی قبلی یا همان نماهای درشت پیرمرد هوادار برزیلی که در استادیوم ها یک چهره شاخص شد از جام جهانی ۲۰۱۴ که اشک ها و لبخندش نماهای بارورشده از احوال خوب فوتبال در سرزمین قهوه را تداعی می کند یا پرواز پرندگان در میان دریچه وسیع بام استادیوم ها و... بی تردید نگاهی در اندازه چند فریم برای زیباتر دیدن بازی فوتبال خواهد بود.

زیبایی گمشده تصاویر بازی های جام جهانی قطر طعنه به اتمسفر این سرزمین با ابعاد کوچک تر می زند جایی که سیمان و آهن و نئون های رنگی بیابان هایش را در برگرفته و هیچ از داغی صحرا و هرم خلیج فارس از آن شبه جزیره با طبیعت لخت وعور پیدا نیست.

*کارگردان سینما

این خبر توسط سایت خبرآنلاین منتشر شده و خبر ناب صرفا آن را به اشتراک گذاشته است.

منبع : خبرآنلاین

اخبار گوناگون در برخط