پسر فلسطین  -  حنظله، شخصیت کارتونی محبوب فلسطینی ها، شهرتی جهانی یافته است
سرویس فرهنگ و هنر - جنایت‌های رژیم صهیونیستی در چندماه اخیر علیه مردم غزه، خون مردم آزاده دنیا را به جوش آورده و هرکدام دنبال راهی هستند تا همبستگی خود را با مردم مظلوم فلسطین ابراز کنند.

به گزارش سرویس فرهنگ و هنر خبر ناب به نقل از همشهری - جواد نصرتی: بسیاری از آنها برای این کار درنهایت به یک راه حل ساده و محبوب رسیده اند: استفاده از تصویر حنظله، شخصیت کارتونی محبوب و مشهوری که دهه ها در خاورمیانه نماد مقاومت فلسطین بوده و حالا در دنیا هم به شهرت رسیده است. در آخرین نمونه، یک خواننده ترکیه ای در کنسرت خود تصویر بزرگی از حنظله را روی صفحه های نمایشگر انداخته و تیشرتی با تصویر او به تن کرده است. اما این تنها یکی از صدها موردی است که مردم برای ابراز همبستگی خود با فلسطین از تصویر حنظله استفاده کرده اند. حنظله پسری پابرهنه با لباس های وصله خورده است که دست به کمر پشت به مردم کرده و مغموم و درعین حال امیدوار، به گذشته و آینده فلسطین نگاه می کند. این شخصیت کارتونی را ناجی العلی، کارتونیست مشهور فلسطینی در سال 1969، 2سال بعد از جنگ مشهور اعراب و اسرائیل خلق کرد و نامش را حنظله گذاشت. نام حنظله از گیاهی بومی در فلسطین گرفته شده که ریشه عمیق و مزه تلخ دارد. خود ناجی العلی یکی از سرشناس ترین کارتونیست های عرب دنیا بود؛ اما پایان تلخی داشت و در سال1987در لندن به قتل رسید و پرونده او هنوز حل نشده است. او گفته است که حنظله 10ساله است، یعنی همسن خود او وقتی در سال1948 به عنوان پناهنده به لبنان رفت.

این شخصیت به عنوان نمادی از مقاومت فلسطینی ها خلق شد و خیلی زود مورد اقبال مردم فلسطین و خاورمیانه و فراتر از آن قرار گرفت. این روزها که مردم غزه در یک نسل کشی تدریجی همه چیز خود را از دست می دهند، حنظله دوباره دست به کمر با پاهای برهنه پشت به ما کرده و به سرنوشت غمبار مردم سرزمینش نگاه می کند. این بار پشت سر او البته فقط فلسطینی ها و مردم خاورمیانه نیستند و مردم سراسر دنیا، از خاورمیانه گرفته تا اروپا وآمریکا، عکس او را به دست گرفته اند و از فلسطین حمایت می کنند.

حنظله معروف ترین شخصیت کارتونی در فلسطین است. اینجا در کرانه باختری، تصاویری از حنظله در یک اردوگاه دیده می شوند

پسر فلسطین  -  حنظله، شخصیت کارتونی محبوب فلسطینی ها، شهرتی جهانی یافته است

دانشجویان دانشگاه کلمبیا در آمریکا، بنری را در دست گرفته اند که تصاویری از حنظله بر روی آن نقش بسته است. دانشجویان در آمریکا، در ماه های اخیر یکی از فعال ترین گروه های حامی مردم غزه در غرب بوده اند.

پسر فلسطین  -  حنظله، شخصیت کارتونی محبوب فلسطینی ها، شهرتی جهانی یافته است

مردم در مادرید، در یک راه پیمایی همبستگی با مردم غزه، تصویری ساخته شده از حنظله را روی دست برده اند. اسپانیا یکی از کشورهایی است که حمایت آشکاری از مردم فلسطین کرده و به صورت دیپلماتیک هم علیه رژیم صهیونیستی موضع گرفته. در اینجا هم حنظله، نماد همبستگی با فلسطین است .

پسر فلسطین  -  حنظله، شخصیت کارتونی محبوب فلسطینی ها، شهرتی جهانی یافته است

"در کنار حنظله". مدت هاست یک کارزار اینستاگرامی در سراسر دنیا راه افتاده که هنرمندان و علاقه مندان، با هشتگ "withhandala#" شخصیت های کارتونی خود را با الهام از حنظله می کشند و برای همبستگی با مردم فلسططین، منتشر می کنند. این عکس، تصویری است که یک هنرمند ژاپنی با این هشتگ کشیده است.

پسر فلسطین  -  حنظله، شخصیت کارتونی محبوب فلسطینی ها، شهرتی جهانی یافته است

این خبر توسط سایت همشهری آنلاین منتشر شده و خبر ناب صرفا آن را به اشتراک گذاشته است.

منبع : همشهری آنلاین

اخبار گوناگون در خبر ناب