ملاتونین را بدون حساب و کتاب مصرف نکنید

ملاتونین را بدون حساب و کتاب مصرف نکنید

۰۸ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۱:۱۸ زمان مطالعه : 2 دقیقه
سرویس مجله - اگر با خوابیدن مشکل دارید، احتمالا اسم ملاتونین به گوشتان خورده است. ملاتونین به عنوان مکملی که به تنظیم خواب کمک می‌کند به‌شکل شربت، قرص و اسپری تنفسی در داروخانه عرضه می‌شود.

به گزارش سرویس مجله خبر ناب به نقل از فرارو - ملاتونین هورمونی است که غده صنوبری مغز انسان می سازد. غده صنوبری که به اندازه یک نخود است و درست در وسط مغز انسان قرار داد، مسئول تنظیم خواب است. بدن انسان به صورت طبیعی شب ها ملاتونین بیشتری تولید می کند. در واقع همزمان با غروب خورشید و هنگام عصر ترشح این هورمون در بدن افزایش می یابد. مقدار نوری که در طول روز به بدن می رسد به همراه ساعت بیولوژیک بدن میزان ترشح ملاتونین را تعیین می کند.

عملکرد دقیق ملاتونین در کمک به چرخه خواب هنوز ناشناخته است، اما مکمل های ملاتونین از جمله ترکیباتی اند که برای تهیه آن به تجویز پزشک نیاز نیست. به همین دلیل نیز انجمن پزشکی خواب آمریکا در مورد مصرف بی رویه آن هشدار داده است.

تحقیقات منتشر شده در سال ۲۰۲۲ نشان می دهد که مصرف بیش از حد ملاتونین در کودکان از ژانویه ۲۰۱۲ تا دسامبر ۲۰۲۱ به میزان ۵۳۰ درصد افزایش یافته است، که در طول همه گیری نیز تشدید شده است.

انجمن پزشکی خواب آمریکا در سپتامبر سال گذشته، در یک توصیه نامه بهداشتی از والدین درخواست کرد که قبل از دادن ملاتونین به کودکان خود با پزشک مشورت کنند.
دکتر استفان کوپکی، متخصص قلب در کلینیک مایو در روچستر، به یاهو لایف گفت: «مردم فکر می کنند که این مکمل جایگزینی برای بهداشت نامناسب خواب آن ها است. اما یک قرص جایگزین سبک زندگی نمی شود.»

مطالعات در مورد اثر مصرف طولانی مدت و منظم ملاتونین کافی نیست و باید در مورد مصرف آن محتاط باشید.

دکتر کوپکی پیشنهاد می کند که ملاتونین را به عنوان راه حلی برای مواقع خاص در نظر بگیرید، مثلا هنگامی که به منطقه زمانی دیگری سفر کرده اید و برای تنظیم برنامه جدید خواب به کمک احتیاج دارید.

همچنین مهم است که عادت های خواب خود را اصلاح کنید. به این ترتیب که به یک ساعت خواب منظم پایبند باشید. هرچه به سمت شب نزدیک تر می شوید، نور های خانه را کم کنید، زیرا نور زیاد می تواند عملکرد طبیعی ملاتونین را مختل کند، و یک ساعت قبل از ساعت خواب خود به رختخواب بروید.

منبع: ایندیپندنت

این خبر توسط سایت فرارو منتشر شده و خبر ناب صرفا آن را به اشتراک گذاشته است.

منبع : فرارو

اخبار گوناگون در خبر ناب