آیا بیوتین در تقویت مو و ناخن موثر است؟

آیا بیوتین در تقویت مو و ناخن موثر است؟

۰۸ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۱:۲۹ زمان مطالعه : 3 دقیقه
سرویس مجله - هر چقدر بازار فروش مکمل‌های غذایی و انواع و اقسام ویتامین‌ها، مواد معدنی و ترکیب‌های ضروری برای بدن داغ‌تر می‌شود، انتخاب محصول مناسبی که واقعا کار کند، نیز سخت‌تر و گیج‌کننده‌تر می‌شود.

به گزارش سرویس مجله خبر ناب به نقل از فرارو - بسیاری از مکمل هایی که در داروخانه ها و فروشگا ه ها به فروش می رسند، پوستی شفاف و زیبا، مو های درخشان و ناخن های محکم و قوی را به شما وعده می دهند؛ اما آیا این محصولات واقعا کار می کنند؟

بیوتین یا ویتامین ب۷ یکی از ویتامین هایی است که در بسیاری از مکمل ها وجود دارد. اما این ترکیب واقعا در سلامتی پوست و موی ما چه نقشی دارد؟

در ادامه این مطلب به نقش بیوتین در سلامت مو و ناخن می پردازیم.

ویتامین ب۷ چیست؟

بیوتین یا ویتامین ب۷ یکی از ویتامین های گروه ب است که برای تنظیم سوخت وساز و عملکرد سیستم عصبی بسیار مهم است. به علاوه، این ماده مغذی برای سلامت مو، پوست و ناخن ضروری است. هرچند بیوتین به صورت موضعی چندان موثر نیست، مصرف آن در قالب یک مکمل خوراکی یا تزریقی به تقویت سلامتی مو و ناخن کمک می کند.

درمان ناخن های ضعیف

تحقیقات نشان می دهند که بیوتین استحکام و سلامت ناخن را بهبود می دهد. برخی از مطالعات نشان داده اند که مصرف روزانه یک مکمل ۲.۵ میلی گرمی به مدت شش ماه، می تواند ضخامت ناخن را تا ۲۵ درصد افزایش دهد. افرادی که ناخن های شکننده دارند، با مصرف روزانه بیوتین می توانند ناخن هایشان را تقویت کنند.

کلید داشتن مو های سالم تر

در حالی که مدرکی وجود ندارد که بیوتین می تواند روند ریزش مو را معکوس کند، تحقیقات نشان می دهد که این مکمل قطعا سلامت مو ها را ارتقا خواهد داد. یکی از نشانه های اصلی کمبود این ماده مغذی، ریزش مو است. زنان باردار، افراد مبتلا به بیماری کبدی و کسانی که در جذب مواد مغذی مشکل دارند، مانند مبتلایان به بیماری کرون، افرادی اند که بیشتر در معرض کمبود بیوتین اند.

پوست درخشان

بیوتین به حفظ غشای مخاطی پوست کمک می کند. یکی از علائم کمبود این ویتامین جوش های قرمز و پوسته ریزی پوست است. بیوتین همچنین در فرایند سوخت وساز چربی که برای حفظ سلامت پوست ضروری است، نقش مهمی ایفا می کند.

دیگر مزایا

بیوتین علاوه بر کمک به داشتن پوست، مو و ناخن سالم، در تنظیم قند خون نیز نقش دارد. برخی شواهد نشان داده اند که این مکمل می تواند به کاهش قند خون در بیماران مبتلا به دیابت نوع ۲ کمک کند. همچنین برای زنان باردار به منظور جلوگیری از بیماری های بدوتولد در جنین و حفظ سلامت مادر ضروری است؛ اما تجویز آن را به پزشک معالجتان بسپارید.

منابع طبیعی بیوتین

بیوتین در بسیاری از مواد غذایی وجود دارد. گردو، بادام زمینی، شیر، زرده تخم مرغ، ماهی سالمون، گوشت خوک و ساردین منابع طبیعی این ویتامین اند. هرچند مقدار بیوتین در مواد غذایی که ذکر شد، زیاد نیست، با تنظیم یک رژیم غذایی متنوع، احتمال اینکه نیاز بدنتان تامین شود، زیاد است. در غیر این صورت، برای تامین بیوتین موردنیاز بدن می توانید از مکمل های غذایی آن استفاده کنید.

آیا باید مکمل بیوتین استفاده کنم؟

کمبود بیوتین مسئله چندان رایجی نیست؛ به همین دلیل همه به مکمل آن نیاز ندارند. از طرفی بیوتین یک ویتامین محلول در آب است و تحقیقات نشان می دهد مصرف اضافه آن خطری ندارد، اما مزیت خاصی هم ندارد. برای اینکه بدانید به مکمل بیوتین نیاز دارید یا نه، بهتر است به پزشک مراجعه کنید تا از میزان دقیق مصرف و نوع مکملی که باید استفاده کنید، مطمئن شوید.

این خبر توسط سایت فرارو منتشر شده و خبر ناب صرفا آن را به اشتراک گذاشته است.

منبع : فرارو

اخبار گوناگون در خبر ناب