پژوهشگران ایرانی دریافتند دارچین برای مغز مفید است

پژوهشگران ایرانی دریافتند دارچین برای مغز مفید است

۰۸ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۱:۴۱ زمان مطالعه : 2 دقیقه
سرویس مجله - درباره تاثیرات مثبت دارچین روی مغز پژوهش‌های زیادی انجام نشده است. در گذشته، برای درک تاثیر یا چگونگی تاثیر دارچین روی حافظه و توانایی‌های یادگیری تلاش‌های زیادی صورت گرفت، اما نتایج چشمگیری از این آزمون‌ها به دست نیامد. پژوهشگران دانشکده علوم پزشکی دانشگاه بیرجند به بررسی دقیق‌تری از مطالعه‌های مختلف در زمینه اثر دارچین بر مغز و عملکرد‌های شناختی آن پرداختند.

به گزارش سرویس مجله خبر ناب به نقل از فرارو - در این پژوهش ها که نخست در نشریه علوم اعصاب تغذیه ای (Nutritional Neuroscience Journal) منتشر شد، آمده است که این گروه می خواست مطالعه هایی نظام مند درباره رابطه بین این ادویه بسیار محبوب با حافظه و فرایند شناختی، انجام دهد. آن ها پس از جمع آوری و طبقه بندی دو هزار و ۶۰۵ مطالعه درمورد دارچین از پایگاه های اطلاعاتی گوناگون، از جمله پاپ مد (PupMed)، گوگل اسکولار (Google Scholar)، اسکوپوس (Scopus) و وب آو ساینس (Web of Science)، ۴۰ مطالعه را یافتند که با معیار های فراتحلیلی آنان هماهنگ بود.

یکی از این مطالعه ها با تمرکز روی نوجوانان انجام شده بود و نشان می داد که جویدن آدامس دارچینی باعث بهبود عملکرد حافظه و حتی کاهش اضطراب می شود. اما در مجموع، این یافته ها بر ارزش دارچین در پیشگیری از اختلالات حافظه و یادگیری تاکید کرد.

اورشلیم پست نوشت که آن ها طی تجزیه و تحلیل داده های حاصل از مطالعه ها، دریافتند که اجزای اوژنول، سینامالدئید و اسید سینامیک- ترکیبی طبیعی که در بسیاری از گیاهان یافت می شود- تغییر مثبتی در عملکرد شناختی ایجاد می کند. در برخی مطالعه ها نیز ذکر شده بود که اجزای تشکیل دهنده این ادویه، از بروز اختلال در عملکرد شناختی جلوگیری می کند و آن را کاهش می دهد.

سمانه نخعی، علیرضا کوشکی و سایر همکارانشان، در این مطالعه نوشتند: «این مطالعه برای بررسی نظام مند مطالعه های پیشین درباره رابطه دارچین و عناصر مهم آن روی حافظه و یادگیری طراحی شد. در سپتامبر ۲۰۲۱، دو هزار و ۶۰۵ مطالعه از پایگاه های اطلاعاتی گوناگون جمع آوری کردیم؛ ۴۰ مطالعه با معیار های ما هماهنگ بود، و آن ها را در این بررسی گنجاندیم.»

آنها امیدوارند این یافته ها برای بررسی بیشتر آثار مثبت دارچین روی مغز، الهام بخش دانشمندان دیگر باشد تا از این ادویه برای حفظ عملکرد مغز و کاهش اختلالات شناختی استفاده شود.

از سوی دیگر، پژوهشگران دانشگاه میشیگان نیز اثر سینامالدئید، مولکول اصلی در دارچین که رایحه خاص آن را تولید می کند، را روی سلول های چربی موش و نیز روی سلول های چربی انسانی که از چهار فرد مختلف گرفتند، بررسی کردند. آن ها دریافتند که سلول های چربی موش و انسان در معرض روغن دارچین فعال می شود و در فرایندی به نام ترموژنز [که در آن، سوخت و ساز بدن افزایش می یابد و درنتیجه آن حرارت تولید می شود]شروع به کالری سوزی می کند. این روغن فعالیت چندین ژن، آنزیم و پروتئین موثر در بالا بردن سوخت و ساز را افزایش داد.

مطالعه دیگری نیز نشان داد که دارچین سرعت تخلیه معده بعد از غذا را کاهش می دهد و افزایش قند خون را پس از خوردن غذا، نیز کم می کند. افزون بر این، دارچین حساسیت سلول ها را به انسولین نیز در بیماران دیابتی نوع دو بهبود می بخشد و کمک می کند تا به سطح قند متعادلی برسند.

منبع: ایندیپندنت

این خبر توسط سایت فرارو منتشر شده و خبر ناب صرفا آن را به اشتراک گذاشته است.

منبع : فرارو

اخبار گوناگون در خبر ناب