مهمترین روش های مراقبت از نوزاد و اهمیت تغذیه و خواب برای رشد او

مهمترین روش های مراقبت از نوزاد و اهمیت تغذیه و خواب برای رشد او

۰۸ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۴:۵۱ زمان مطالعه : 3 دقیقه
سرویس مجله - برای رشد طبیعی کودک و پیشگیری از مشکلات سلامتی باید از نوزادان به درستی مراقبت کرد.

به گزارش سرویس مجله خبر ناب به نقل از فرارو - در ابتدای زندگی نوزاد باید به تغذیه و سلامت او توجه ویژه ای شود تا نوزاد به خوبی رشد کند چرا که مراقبت از نوزاد از بدو تولد در تمام طول زندگی او را تحت تاثیر قرار می دهد. از این رو دانستن روش های مراقبت از نوزادان و تغذیه سالم آن ها مهم است.

نحوه نگهداری از نوزادان:

برای مراقبت از نوزاد به شکل مناسب باید چند مرحله را دنبال کرد:

شیر دادن:

باید از تغذیه با شیر مادر که برای نوزاد مفید است اطمینان حاصل کرد؛ به همین دلیل باید به افزایش شیردهی به نوزاد توجه شود.

ویتامین دی:

یکی از ویتامین های مهمی که برای کمک به رشد نوزاد باید استفاده شود، ویتامین دی است. این کار باید براساس تجویز پزشک انجام شود.

مراقبت از بهداشت کودک:

تمیز نگه داشتن نوزاد اعم از حمام کردن و تمیز کردن صحیح گوش و بینی و چشم ها مهم است. می توان با پزشک در مورد نحوه مراقبت از بهداشت شیرخوار مشورت کرد و در عین حال از روش های سنتی که به سلامت نوزاد آسیب می رساند، پرهیز کرد.

پیگیری پزشکی:

یکی از موارد مهمی که باید مورد توجه قرار گیرد، پیگیری دوره ای پزشکی است تا وضعیت سلامتی نوزاد را به طور مستمر شناسایی کرده و به سرعت بیماری هایی را که ممکن است بر او تأثیر بگذارد، کشف کرد.

ایمن سازی و واکسیناسیون:

دریافت تمام واکسن ها در زمان مناسب برای نوزاد بسیار مهم است، زیرا از بیماری ها جلوگیری و ایمنی نوزاد را تقویت می کند.

اهمیت تغذیه سالم نوزاد از بدو تولد تا ۶ ماهگی:

مهم است که فقط به شیر مادر تکیه کنید، زیرا نیاز های شیرخوار را از نظر تمام مواد مغذی مورد نیاز تأمین می کند.

در صورت عدم انجام شیردهی، شیرخوار باید از طریق انواع شیر غنی شده با ویتامین ها و مواد معدنی، تغذیه مصنوعی دریافت کند و تحت نظر پزشک باشد.

از ۶ ماهگی به بعد:

از شش ماهگی به بعد انواع غذا ها به تغذیه شیرخوار اضافه شود تا او را برای توانایی در نشستن و خوردن غذا های سفت آماده کند.

افزودن غذا های جامد:

هنگامی که نوزاد می تواند بنشیند و سر خود را نگه دارد و با نزدیک کردن غذا به دهانش آماده خوردن باشد، می توان غذا های جامد را به تغذیه او اضافه کرد.

غذا های جامد را به تدریج اضافه و از غذا های آب پز و له شده شروع کنید و به مرور زمان به شیرخوار غذای خرد شده در قطعات بسیار کوچک داده شود تا بتواند بجود.

تخم مرغ آب پز، سبزیجات غنی از ویتامین C و لبنیات شیرین نشده مانند ماست اضافه شود و ماهی نیز مجاز است.

اهمیت خواب خوب برای نوزادان:

خواب خوب به ترشح هورمون رشد برای نوزاد کمک می کند. مطالعات نشان داده است که کودکانی که مدت کوتاهی می خوابند معمولا از مشکل کمبود هورمون رشد رنج می برند.

خواب برای نوزاد به جلوگیری از میکروب ها کمک می کند، زیرا در طول خواب، پروتئین های سیتوکین تولید می شود که به مبارزه با عفونت ها و بیماری ها کمک می کند.

برای خواب راحت باید مراقب بود، زیرا یکی از راه های مراقبت از نوزاد است و به محافظت از قلب در برابر آسیب به رگ های خونی کمک می کند. خواب باعث افزایش توجه و رشد حرکتی نوزاد می شود.

اهمیت بازی و تعامل اجتماعی برای نوزادان:

بازی و تعامل اجتماعی برای نوزادان از موارد مهمی است که باید مورد توجه قرار گیرد، زیرا از خلاقیت و یادگیری کودک از سنین پایین حمایت و به او کمک می کند تا دنیای اطراف خود را کشف کند و ارتباط خود را با دیگران افزایش دهد.

این خبر توسط سایت فرارو منتشر شده و خبر ناب صرفا آن را به اشتراک گذاشته است.

منبع : فرارو

اخبار گوناگون در خبر ناب