ارفک، خانه امید بچه های کار است

ارفک، خانه امید بچه های کار است

۲۲ خرداد ۱۴۰۳ - ۰۷:۰۳ زمان مطالعه : 4 دقیقه
سرویس مجله - تا چند سال پیش پلاک ٢٤ کوچه شهید بابارئیسی حال و روزی بهتراز دیگر پلاک‌های این کوچه نداشت، اما از وقتی خانه بچه‌های ارفک شده، حسابش از همه خانه‌های کهنسال و فرسوده این کوچه سوا است.

به گزارش سرویس مجله خبر ناب به نقل از همشهری - همشهری آنلاین- رابعه تیموری: در این خانه اعضای انجمن ارفک به کودکانی که بار زندگی بر شانه های کم قوت شان هوار شده، کمک می کنند لحظاتی فارغ از همه غم های دنیا کودکی کنند، درس بخوانند و برای فردای شان رویا بسازند. اینجا خانه امید بلال ها و نارونه ها است:
پلاک ٢٤ از ردیف خانه های قد و نیم قد کوچه، چند قدم عقب تر نشسته و بر روی تابلوی انجمن ارفک که بر سر در آن نصب شده این بیت به چشم می خورد: «بیستون ماند و بناهای دگر گشت خراب... ب. این در خانه عشق است که باز است هنوز... ز. »وقتی وارد آن می شوید، دور تا دور حیاط دلبازش کلاس های کوچک و بزرگ کنار هم نشسته اند و روی تابلوی کلاس ها نام درختان مختلف خودنمایی می کند: نارون... سپیدار...
پوشش تگری و رنگ و لعاب شاد دیوارها، به آجر چین های پاکیزه و نونوار بنا زیبایی دوچندان داده اند و نقش بستن تصاویرمدادهای رنگی و گل و بته های خوشرنگ بر درودیوار کلاس ها، زمختی آنها را پوشانده اند. در اتاق آموزش خاله مریم به محمد و بچه هایی که چند روزی سرگرم کار بوده اند و از درس و مشق شان عقب مانده اند، خصوصی تدریس می کند. در قفسه های پروپیمان کتابخانه انواع و اقسام کتاب های علمی و داستانی چیده شده و اغلب وسایل اتاق بازی سرگرمی های فکری هستند. در کارگاه هنر دست سازه های سفالی بچه ها به زیبایی در طبقه های فلزی چیده شده اند و در طرح و رنگ تابلوهای نقاشی دانش آموزان رگه هایی از استعداد خودنمایی می کند. نسترن غضنفرزاده امروز برای شاگردانش برنامه ای محیط زیستی تدارک دیده و قرار است در زنگ هنر فعالیت های هنری سازگار با محیط زیست را آموزش ببینند.

۱۰۰ کودک کار زیر چتر «ارفـک»

ارفک، خانه امید بچه های کار است

عکاس: رضا نوراله


آرزوهای کوچک بلال

نارونه از صبح برای فروختن فال در اتوبوس های بی آرتی چرخیده و مسئول اتاق بهداشت سعی می کند با مایعات گرمازدگی او را درمان کند. تجهیزات اتاق بهداشت پروپیمان است و یونیت دندانپزشکی به تازگی به دم و دستگاه این اتاق افزوده شده است. خاله مینا هنوز دیگ نهار دانش آموزان را بار نگذاشته، اما مخلفات استامبولی حاضر است و بوی ادویه های آن حیاط را پر کرده است. خاله مینا به تازگی به ایران آمده، اماتر و فرز و زبر و زرنگ است و از پس تدارک صبحانه و ناهار بچه ها خوب برمی آید. همه همکلاسی های بلال همسن و سالش نیستند و یک ردیف از دانش آموزان کلاس در پایه اول و ردیف دیگری در پایه دوم درس می خوانند. بلال دانش آموز کلاس سوم است و به عنوان تنها پسر خانواده ٨ نفره اش باید بخشی از خرج و مخارج زندگی را تامین کند. او در میدان بار آدامس می فروشد، ولی دوست دارد روزی یک آرایشگر پرآوازه شود. در اتاق مددکاری بسته است، اما اگر یکی از بچه ها مشکلی داشته باشد مددکاران ارفک مانند تیم امداد دور هم جمع می شوند تا برای مشکلش راه حلی پیدا کنند. بر اساس قوانین ارفک علی سلطانی و دیگر معلمان مدرسه در مسائل شخصی و خانوادگی دانش آموزان چندان کنجکاوی نمی کنند و رسیدگی به مشکلات آنها فقط بر دوش مشاوران و مددکاران مرکز است، اما سلطانی و همکارانش در مواردی که با کودکانی مانند محمد برخورد می کنند، نمی توانند به این قانون پایبند بمانند. محمد از دانش آموزان قدیمی ارفک است که سال ها در خواب و رویاهایش خواب بازیگرشدن می دیده و آقا معلم با معرفی محمد به تهیه کننده فیلم سینمایی دوزیست، او را وارد دنیای آکتورهای سینما کرده است. سلطانی از دوستان قدیمی معین کامرانی است و از وقتی به جمع ارفکی ها پیوسته، در سایت مدرسه به دانش آموزان مهارت های استفاده از رایانه را می آموزد.

ارفک، خانه امید بچه های کار است


دست هایی که ارفک را تنها نگذاشتند

حکایت گرد هم آمدن بچه های ارفک به دهه ٨٠ و سال ها پیش از پا گرفتن این مدرسه برمی گردد. به روزهایی که معین کامرانی تعدادی از دوستان و همکلاسی های دوران مدرسه و دانشگاهش را دور هم جمع کرد تا به کودکانی که کودکی نکرده بزرگ می شوند، کمک کنند تا در کنار تامین معاش و نان سفره خانواده های شان درس بخوانند و لحظاتی کودکی کنند. تا سال ها آنها در خانه های فرسوده کوچه پسکوچه های دروازه غار برای بچه ها کلاس درس تشکیل می دادند و کمبود مدرسه مهمترین مشکل و گره کارشان بود. تا سال ١٣٩۵ که خیرین بنیاد جاوید نقره هم به یاری شان آمدند و ملک قدیمی و فرسوده پلاک ٢٤ کوچه شهید بابارئیسی توسط مرحوم حاج عباس نقره کار و دیگر اعضای خیریه خریداری و در اختیار اعضای ارفک قرار گرفت. تبدیل این بنای مخروبه به مدرسه مجهز و روبراه ارفک آسان نبود، اما خیرانی که مانند کامرانی و دوستانش دغدغه فردای بچه ها را داشتند آنها را تنها نگذاشتند و خشت و آجرهای مدرسه در طول ٨ سال به تدریج روی هم گذاشته شد.
راه و نیمراه هایی که کامرانی و همراهانش برای آینده بچه ها طی می کنند، به آموزش و توانمندسازی آنها و خانواده های شان خلاصه نمی شود و به بهانه های مختلف اعضای جامعه، قانونگذاران و مجریان قانون را گرد هم می آورند تا برای بهبود شرایط این کودکان چاره جویی کنند. نشست کارشناسی هم که امروز دوشنبه به بهانه روز منع کار کودک در شهر کتاب راه برگزار کردند تلاشی از همین جنس بود. نشستی که در آن کارشناسان و فعالان حقوق کودک به بحث و گفتگو درباره نقش آگاهی مردم در پایان دادن به کار کودک پرداختند و راه های مشارکت اقشار مختلف در پایان دادن به کار کودک را بررسی کردند.

ارفک، خانه امید بچه های کار است

این خبر توسط سایت همشهری آنلاین منتشر شده و خبر ناب صرفا آن را به اشتراک گذاشته است.

منبع : همشهری آنلاین

اخبار گوناگون در خبر ناب