مغز  ما چگونه می تواند تجربه ای از آینده داشته باشد؟

مغز ما چگونه می تواند تجربه ای از آینده داشته باشد؟

۲۲ خرداد ۱۴۰۳ - ۰۸:۰۱ زمان مطالعه : 3 دقیقه
سرویس مجله - تحقیقات جدید چگونگی تثبیت نورون‌های منفرد در هیپوکامپ موش‌ها را در طول دوره‌های استراحت پس از نخستین باری که حیوانات دویدن را تجربه کردند مشخص کرده است.

به گزارش سرویس مجله خبر ناب به نقل از همشهری - یکتا فراهانی: تحقیقات نشان داده اند مغز ما برای پیش بینی اتفاقات آینده به رویدادهای گذشته متکی است. در واقع هر نظمی که ما شاهد آن هستیم می تواند به ما خاطرنشان کند چه اتفاقی باید بیفتد. چون می توان گفت آنچه را از گذشته آموخته ایم به نوعی به آینده هم فرا خواهیم خواند.

مغز  ما چگونه می تواند تجربه ای از آینده داشته باشد؟عملکرد مغز موش ها

محققان برای بررسی بیشتر مغز موش ها را به گونه ای آموزش داده اند تا در مسیر و راهی طولانی برای دستیابی به پاداش در دو انتها تلاش کند بدود. آنها در این فرایند مشاهده کردند که چگونه تک تک نورون ها در هیپوکامپ حیوانات در این فرایند چگونه عمل خواهد کرد.
آنها توانستند میدان مکان نورون ها را تخمین بزنند یا منطقه ای در محیطی را که یک نورون خاص بیشتر به آن اهمیت می دهد شناسایی کنند.

بیشتر بخوانیم :

حیات جانداران در دست این رشته های نازک است!

بررسی فعالیت نورون ها

نکته مهم آن است که انتخاب مکان مورد آزمایش باید با استفاده از رفتار حیوان تخمین زده شود؛ بنابراین باید دید چگونه می توان عملکرد نورون ها را در محل در نظر گرفته شده که به صورت ماز یعنی پیچ درپیچ است؛ در خارج از آن هم مانند هنگام خواب ارزیابی کرد. به این ترتیب می توان چگونگی ارتباط فعالیت هر یک از نورون ها را با فعالیت همه نورون های دیگر بررسی کرد.

محققان یک رویکرد یادگیری ماشینی آماری را توسعه دادند که از دیگر نورون های مورد بررسی برای ترسیم تخمینی از جایی که حیوان می خواست به آنجا برود استفاده می شد. در واقع آنها از آن موقعیت ها برای تخمین فرایند تنظیم فضای برای هر نورون در مجموعه داده های خود استفاده کردند.

ردیابی ترجیحات نورون ها

توجه داشته باشیم توانایی ردیابی ترجیحات نورون ها حتی بدون محرک هم پیشرفت مهمی به حساب می آید. در این روش نتیجه بازنمایی های فضایی که در طول تجربه یک محیط جدید شکل می گیرند.

ضمن آنکه اکثر نورون ها در طول چندین ساعت خواب پس از تجربه پایدار هستند. اما همان طور که محققان پیش بینی کرده بودند، چیزهای بیشتری هم دراین خصوص وجود داشت.

فعالیت نورون ها هنگام استراحت

چیزی که در مورد این تحقیق بیشتر از همه مهم به نظر می آمد آن بود که لزوماً این گونه نیست که در طول خواب تنها کاری که نورون ها انجام می دهند تثبیت خاطره تجربه باشد. یعنی بعضی نورون ها در نهایت کار دیگری هم انجام می دهند.

در واقع ما می توانیم تغییراتی را که در طول خواب رخ می دهند، ببینیم. نتایج تحقیقات نشان می دهد هنگامی که حیوانات را برای بار دوم در محیط قرار می دهیم، می توانیم ببینیم این تغییرات چه چیزی نشان می دهند و متوجه می شویم همان چیزهایی هستند که هنگام خواب به حیوانات آموخته شده است. این فضا در واقع هنگامی اتفاق می افتد که حیوان در خواب است. این موضوع مهمی است؛ چون مشاهده مستقیم نوروپلاستیسیته در طول خواب به شمار می رود.

سیم کشی مجدد در مغز

تقریباً تمام این تحقیقات مکانیسم هایی را بررسی می کنند که به نورون ها امکان سیم کشی مجدد و شکل گیری بازنمایی های جدید را می دهند. باتوجه به رابطه شگفت انگیز بین مدت زمان تجربه واقعی، به نظر می رسد انعطاف پذیری یا به نوعی سیم کشی مجدد در مغز به مقیاس های زمانی بسیار سریعی نیاز دارد. درصورتی که خاطرات واقعی، فوق العاده فشرده شده اند.

تحقیقات نشان می دهند خاطره دوران کودکی به سختی دنیای گمشده ای از تجربه گذشته را در یک لحظه از بین می برد. به این ترتیب اگر چیزی را به خاطر دارید می تواند خاطره به حساب بیاید.

مغز  ما چگونه می تواند تجربه ای از آینده داشته باشد؟


پیشرفت علوم اعصاب

این مطالعه نمونه ای از پیشرفت های علوم اعصاب است که در چند دهه گذشته با پیشرفت فناوری در طراحی کاوشگرهای عصبی با وضوح بالا و همچنین قدرت محاسباتی مبتنی بر یادگیری ماشین امکان پذیر شده است.

باتوجه به این پیشرفت ها می توان گفت علم مغز در آینده پیشرفت قابل توجهی خواهد داشت. البته این امکان هم وجود دارد که نتوان همه این آزمایش ها را انجام داد و آنها را دنبال کرد و به نتایج بیشتری دست یافت.

این خبر توسط سایت همشهری آنلاین منتشر شده و خبر ناب صرفا آن را به اشتراک گذاشته است.

منبع : همشهری آنلاین

اخبار گوناگون در خبر ناب