فصل لباس های گشاد و سبک رسید

فصل لباس های گشاد و سبک رسید

۲۲ خرداد ۱۴۰۳ - ۰۹:۳۵ زمان مطالعه : 4 دقیقه
سرویس مجله - یکی از توصیه‌ها برای مواجهه با گرمازدگی تغییر پوشش در روزهای گرم سال است، این که سعی کنید لباس‌های سبک، گشاد و حتی دارای رنگ روشن را جایگزین لباس ضخیم و از پوشیدن لباس‌های اضافه هم خودداری کنید.

به گزارش سرویس مجله خبر ناب به نقل از همشهری - همشهری آنلاین – آرش نهاوندی: در حالی که هنوز وارد اولین ماه تابستان نشده ایم گرما در هند و پاکستان با ۵۰ درجه سانتیگراد رکورد شکسته و انتظار می رود در کشور خودمان نیز در فصل تابستان گرمای نسبتا شدیدی را تجربه کند که یکی از شایع ترین عوارض آن گرمازدگی است.

گرمازدگی وضعیتی است که در اثر گرمای بیش از حد بدن ایجاد می شود. این وضعیت معمولا در نتیجه قرار گرفتن طولانی مدت در معرض گرمای زیاد یا فعالیت بدنی در دمای بالا است. این جدی ترین شکل آسیب گرمایی، زمانی رخ می دهد که دمای بدن به ۴۰ درجه سانتیگراد یا بالاتر برسد. این عارضه در ماه های تابستان دیده می شود. گرمازدگی نیاز به درمان اورژانسی دارد و درمان نشدنش می تواند به سرعت به مغز، قلب، کلیه ها و ماهیچه ها آسیب برساند.

به گزارش مایو کلینیک، هرچه زمان درمان مدت طولانی تری به تعویق بیفتد، آسیب بدتر می شود و خطر عوارض جدی یا مرگ افزایش می یابد.

علائم و نشانه های گرمازدگی عبارتند از:

دمای بالای بدن: دمای هسته مرکزی بدن ۴۰ درجه سانتیگراد یا بالاتربرسد ، تشخیص این دما با دماسنج مقعدی به دست می آید، این علامت اصلی گرمازدگی است.

تغییر وضعیت ذهنی یا رفتار: گیجی، بی قراری، گفتار نامفهوم، تحریک پذیری، هذیان، تشنج و کما همگی می توانند ناشی از گرمازدگی باشند.

تهوع و استفراغ: ممکن است در معده خود احساس بیماری کنید یا حالت تهوع بهتان دست دهد.

پوست برافروخته: با افزایش دمای بدن ممکن است پوست شما قرمز شود.

تنفس سریع و پی در پی: تنفس شما ممکن است سریع و کم عمق شود.

ضربان تند قلب: نبض شما ممکن است به میزان قابل توجهی افزایش یابد زیرا استرس گرمایی بار زیادی بر قلب شما وارد می کند تا به خنک شدن بدن شما کمک کند.

دلایل

فصل لباس های گشاد و سبک رسید

قرار گرفتن در معرض یک محیط گرم: در یک نوع گرمازدگی که گرمازدگی بدون فشار (کلاسیک) نامیده می شود، قرار گرفتن در یک محیط گرم منجر به افزایش دمای مرکزی بدن می شود. این نوع گرمازدگی معمولا پس از قرار گرفتن در معرض هوای گرم و مرطوب، به ویژه برای دوره های طولانی، رخ می دهد. اغلب افراد مسن و افراد مبتلا به بیماری های مزمن به آن مبتلا می شوند.

فعالیت شدید: گرمازدگی ناشی از افزایش دمای مرکزی بدن ناشی از فعالیت بدنی شدید در هوای گرم است. هر فردی که در هوای گرم ورزش یا کار می کند، ممکن است دچار گرمازدگی ناشی از فعالیت شود.

جلوگیری و پیشگیری

فصل لباس های گشاد و سبک رسید

گرمازدگی قابل پیش بینی و پیشگیری است. برای جلوگیری از گرمازدگی در هوای گرم این اقدامات را انجام دهید:

لباس های گشاد و سبک بپوشید: پوشیدن لباس های اضافی یا لباس های محکم به بدن شما اجازه خنک شدن نمی دهد.

در برابر آفتاب سوختگی از خود محافظت کنید: آفتاب سوختگی بر توانایی بدن شما برای خنک کردن تأثیر می گذارد، بنابراین با کلاه لبه پهن و عینک آفتابی از خود در خارج از منزل محافظت کنید و از کرم ضد آفتاب با طیف وسیع با SPF حداقل ۱۵ استفاده کنید. ضد آفتاب را سخاوتمندانه بمالید و هر دو ساعت یکبار یا بیشتر اگر شنا می کنید یا تعریق زیاد دارید، تجدید کنید

به مقدار زیاد مایعات بنوشید: هیدراته ماندن به بدن شما کمک می کند تا عرق کند و دمای بدن را در حالت طبیعی حفظ کند.

هرگز کودکان را در ماشین پارک شده رها نکنید: این یک علت شایع مرگ و میر ناشی از گرما در کودکان است. وقتی در زیر آفتاب پارک می کنید، دمای ماشین شما می تواند در عرض ۱۰ دقیقه بیش از ۱۱ درجه سانتیگراد افزایش یابد. رها کردن شخصی در ماشین پارک شده در هوای گرم یا گرم، حتی اگر شیشه ها باز یا ماشین در سایه باشد، بی خطر نیست. وقتی ماشین شما پارک است، آن را قفل نگه دارید تا از ورود کودک به داخل جلوگیری شود.

در گرم ترین ساعات روز استراحت کنید: اگر نمی توانید از فعالیت های شدید در هوای گرم اجتناب کنید، مایعات بنوشید و به طور مکرر در یک مکان خنک استراحت کنید. سعی کنید ورزش را به ساعات خنک تر روز، مانند صبح زود یا عصرموکول کنید.

اگر در معرض خطر هستید مراقب باشید: اگر دارو مصرف می کنید یا شرایطی دارید که خطر ابتلا به مشکلات مربوط به گرما را افزایش می دهد، از حضور در گرما اجتناب کنید و در صورت مشاهده علائم گرمازدگی سریع عمل کنید. اگر در یک رویداد ورزشی شدید یا فعالیت در هوای گرم شرکت می کنید، مطمئن شوید که خدمات پزشکی در صورت بروز گرمای شدید در دسترس است.

این خبر توسط سایت همشهری آنلاین منتشر شده و خبر ناب صرفا آن را به اشتراک گذاشته است.

منبع : همشهری آنلاین

اخبار گوناگون در خبر ناب