یادگار سلجوقیان روی رودخانه کرج

یادگار سلجوقیان روی رودخانه کرج

۲۲ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۳:۰۵ زمان مطالعه : 2 دقیقه
سرویس مجله - پل تاریخی دختر کرج در کنار قلعه صمصام یکی از دیدنی های این شهر است که در کنار رودخانه کرج قرار دارد. این پل زیبا محلی برای یک گشت و گذار روزانه است.

به گزارش سرویس مجله خبر ناب به نقل از همشهری - مهدیه تقوی راد: روستاهای اطراف جاده چالوس از جاذبه هایی است که می توانید از آنها هم بازدید کنید.

پل دختر(خاتون)

نشانی: آزادراه تهران-کرج، پل کرج

چطور برویم: در آزادراه تهران-کرج به سمت جاده چالوس بروید، در ابتدای جاده حوالی رودخانه کرج و کنار قلعه صمصام، پل دختر را مشاهده می کنید.

قدمت: سلجوقیان

امکانات: رستوران، کافه، سرویس بهداشتی

جاذبه های اطراف: رودخانه کرج، جاده چالوس، بوستان شهید چمران

معرفی: این پل که روی رودخانه کرج ساخته شد و روزگاری ری و قزوین را به یکدیگر متصل می کرد، حالا مقصد گردشگری تاریخی برای عموم محسوب می شود.

یادگار زبیده خاتون

حمدالله مستوفی، از رودخانه کرج و پلی با یک طاق به نام پل خاتون یاد می کند که به نام زبیده خاتون، همسر محبوب هارون الرشید، نامگذاری شده است. زبیده خاتون بناهای بسیاری در راه حج (خراسان به مکه) ساخت. با این حال برخی آن را مربوط به دوره سلجوقیان در سده های پنجم و ششم هجری می دانند. پل دختر ۲۵اسفند سال ۱۳۷۹در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید. «اوژن فلاندن» نویسنده و نقاش فرانسوی سال ۱۸۴۰میلادی در سفرنامه سیاح از اینجا یادکرده است.

گردش نیم روزی

هنگام بازدید از پل تاریخی دختر حتما وسایل یک گشت وگذار نیم روزی را با خودتان ببرید تا بتوانید هنگام تماشای این پل تاریخی و اطرافش حسابی خوش بگذارنید. این پل ۲ دهانه دارد که دهانه بزرگ ترش به شکل کمان نیم دایره اجرا شده وکمان دهانه های طبقه دوم به شکل جناغی است. این دهانه ها محلی برای استراحت و اتراق به شمار می آیند. در اطراف این پل تاریخی هم جاذبه های متعددی وجود دارد. جاده چهارفصل چالوس و روستاهای اطراف آن از مقاصد گردشگری های نیم روزه هستند. بوستان شهید چمران کرج هم یکی دیگر از همسایه های اینجا و از بوستان های بزرگی است که فرش گل آن معروف است. قلعه صمصام یکی دیگر از جاذبه های گردشگری اطراف این پل محسوب می شود که در دوره مشروطه بنا شده است.

احتیاط کنید

اطراف رودخانه کرج نیز محل خوبی برای گردش یک روزی است. اما حواس تان باشد که در فصل های بهار، پاییز و زمستان وبه طورکلی هنگام بارندگی ها احتمال طغیان رود وجود دارد، پس اگر قصد چادر زدن یا استراحت در اطراف اینجا را دارید حتما به هشدارهای هواشناسی توجه کنید.

منبع: روزنامه همشهری

این خبر توسط سایت همشهری آنلاین منتشر شده و خبر ناب صرفا آن را به اشتراک گذاشته است.

منبع : همشهری آنلاین

اخبار گوناگون در خبر ناب