رکوردشکنی جالب مبتلایان به تب دنگی ؛ ثبت 2 فوتی در ایران 

رکوردشکنی جالب مبتلایان به تب دنگی ؛ ثبت 2 فوتی در ایران 

۱۸ خرداد ۱۴۰۳ - ۲۲:۰۶ زمان مطالعه : 3 دقیقه
سرویس اجتماعی - متخصصان حوزه بهداشت نسبت به روند افزایشی ابتلا به تب دانگی در جهان هشدار می‌دهند. 

به گزارش سرویس اجتماعی خبر ناب به نقل از همشهری - بر اساس گزارش پان آمریکن سازمان جهانی بهداشت (PAHO)، موارد ابتلا به تب دنگی در قاره آمریکا در حال افزایش است و موارد گزارش شده تا این هفته یعنی ۴.۵ ماه ابتدایی سال جاری میلادی به ۵.۲ میلیون نفر رسیده است. این آمار از موارد ثبت شده در سال قبل -۴ میلیون و ۵۷۲ هزار و ۷۶۵ نفر فراتر رفته است.

آمریکای جنوبی هم به علت طغیان تب دنگی در وضعیت اضطراری قرار گرفته است. کشورهای نیمکره جنوبی هم بیشترین آسیب را تاکنون تجربه کرده اند و برزیل بیشترین موارد را به خود اختصاص داده است. اوایل سال جاری میلادی هم ریودوژانیرو در بحبوحه افزایش موارد ابتلا، وضعیت اضطراری بهداشت عمومی اعلام کرد. دولت پرو هم این هفته اعلام کرده که ۲۰ منطقه از ۲۵ منطقه این کشور به دلیل طغیان این بیماری همه گیر که به بیش از ۱۵۵ هزار مورد افزایش یافته، تحت هشدار بهداشتی هستند و ۱۴۶ نفر هم فوت کرده اند.

بر اساس اعلام سازمان جهانی بهداشت هم بار جهانی تب دانگ در طول ۵ سال گذشته به طور قابل توجهی افزایش یافته و امسال بیش از ۷.۵میلیون مورد از جمله ۱۶ هزار مورد عفونت شدید و بیش از ۳هزار مرگ گزارش شده است.

ثبت ۲ فوتی در ایران

این در حالی است که طی چند روز اخیر ۲ مورد فو ناشی از تب دانگی هم در کشور و در استان فارس ثبت شده است. دکتر عباس رضاییان زاده معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شیراز با اعلام این خبر گفته یک نفر از آنها در امارات درگذشته و جنازه اش برای خاکسپاری به فارس انتقال داده شده و فوت شده دیگر خانمی ۸۳ ساله است که همزمان از چند بیماری زمینه ای دیگر نیز رنج می برده است.

به تاکید این مسئول تاکنون انتقال محلی این بیماری در فارس ثبت نشده و همه بیماران مبتلا به تب دانگی در استان فارس از کشور امارات و یک نفر نیز از عمان به این استان سفر کرده و جملگی در این کشورها به بیماری مبتلا و به دلیل ایرانی بودن و کمتر بودن هزینه های درمان در فارس به این استان آمده اند.

رضاییان زاده با بیان اینکه اغلب مبتلایان به تب دانگی از بیمارستان های فارس مرخص شده اند، عنوان کرده چند نفر دیگر از بیماران نیز کماکان در بیمارستان های گراش، لار، جهرم و شیراز بستری هستند و فقط وضعیت جسمانی یک نفر که او نیز مبتلا به بیماری سرطان است وخیم گزارش شده است.

راهکار پیشگیری از بیماری

تب دانگی یک بیماری ویروسی است که وارد بدن انسان می شود و ظرف یک هفته علایم آن بروز می کند. تب شدید، سردرد، درگیری مفاصل، بروز علایم پوستی همراه با خونریزی و لکه های زیر پوست، خونریزی خفیف بینی و لثه و افت فشار از جمله علایم این بیماری است .
این بیماری اگر به موقع تشخیص داده و بیمار تحت درمان قرار گیرد ظرف ۲ هفته بهبودی حاصل خواهد شد. مرگ و میر آن هم در صورت تشخیص و درمان ۲ تا ۵درصد است، اما اگر تشخیص و درمان نشود احتمال مرگ و میر به ۵۰ درصد افزایش خواهد یافت.

راه انتقال تب دانگی هم مانند کرونا و سایر بیماری های ویروسی از طریق تنفس نیست، باید پشه آئدس فرد بیمار را نیش زده و این بیماری را با نیش زدن به افراد دیگر منتقل کند. این پشه در فاضلاب های رها شده، محل دپو زباله، مناطق مرطوب، محل هایی که لاستیک های فرسوده رها شده تخمک گذاری و تکثیر می شود، به همین دلیل مهمترین راهکار پیشگیری از ابتلا به آن رعایت بهداشت محیط است.

این خبر توسط سایت همشهری آنلاین منتشر شده و خبر ناب صرفا آن را به اشتراک گذاشته است.

منبع : همشهری آنلاین

اخبار گوناگون در خبر ناب