12 ویژگی کاربردی ایرپاد اپل که باید بدانید

12 ویژگی کاربردی ایرپاد اپل که باید بدانید

۰۷ آذر ۱۴۰۱ - ۲۱:۰۸ زمان مطالعه : 11 دقیقه
سرویس علم و فناوری - در این مطلب به مرور ۱۲ ویژگی کاربردی و کمتر شناخته شده ایرپاد اپل می‌پردازیم که تجربه کاربری این هدفون‌های محبوب را ارتقا می‌دهند. ...

به گزارش سرویس علم و فناوری خبر ناب به نقل از برترین ها - گجت نیوز: در این مطلب به مرور ۱۲ ویژگی کاربردی و کمتر شناخته شده ایرپاد اپل می پردازیم که تجربه کاربری این هدفون های محبوب را ارتقا می دهند.

آیا از تمامی قابلیت های ایرپاد خود مطلع هستید و از آنها استفاده می کنید؟ هدفون های بی سیم اپل دارای برخی از قابلیت های جانبی هستند که ممکن است از وجود آنها بی خبر باشید. بنابراین در ادامه به ۱۲ ویژگی کاربردی اپل ایرپاد می پردازیم که استفاده از آنها خالی از لطف نیست.

۱۲ ویژگی کاربردی اپل ایرپاد

۱. فعال یا غیرفعال کردن جابجایی بین دستگاه ها به صورت خودکار 

هنگامی که ایرپاد خود را با یکی از دستگاه های خود جفت کنید، آنها به حساب اپل آی دی شما متصل خواهند شد. هر دستگاه دیگری مانند آیپد، آیفون و مک که از همان حساب استفاده می کند نیز بدون نیاز به جفت شدن مجدد، ارتباط برقرار خواهد کرد. علاوه بر این، ایرپاد همواره در حال دنبال کردن شما و جابجایی خودکار میان دستگاه ها است.

البته شما می توانید رفتار و نحوه عملکرد این ویژگی را تغییر دهید. هنگامی که ایرپاد خود را با آیفون یا آیپد جفت می کنید، به مسیر Settings > Bluetooth بروید و روی دکمه “i” در کنار هدفون خود ضربه بزنید. سپس گزینه “When Last Connected to this iPhone/iPad” را انتخاب کنید تا زمانی که ایرپاد خود را به دستگاه دیگری متصل کرده اید، از جفت شدن خودکار با آیفون یا آیپد جلوگیری کند.

12 ویژگی کاربردی ایرپاد اپل که باید بدانید

هم چنین می توانید این کار را در کامپیوتر مک خود از طریق مسیر Settings > Bluetooth و با کلیک بر روی عبارت “i” که در کنار ایرپاد متصل شده قرار دارد، تنظیماتی مشابه را اعمال کنید. این اولویت بر اساس هر دستگاه ایجاد می شود که به شما اجازه خواهد داد از آن برای برخی از دستگاه های مورد استفاده مانند آیپد استفاده کرده و آن را برای سایر موارد مزاحم (مانند مک) غیرفعال کنید.

۲. از میانبرهای قابل تنظیم استفاده کنید – ویژگی کاربردی ایرپاد اپل

ایرپادهای نسل اول و دوم از طریق ژست دو بار ضربه زدن در گوش های چپ و راست، عملکردهای مختلفی مانند توقف و شروع پخش، فراخوانی سیری و پرش از آهنگ ها را ارائه دهند.

ایرپادهای نسل سوم نیز از یک حسگر نیرو استفاده می کنند که با فشار فعال می شود. بدین ترتیب می توانید برای پخش و مکث با یک بار فشردن، برای پرش به جلو با فشردن مضاعف، برای پرش به عقب از یک فشار سه گانه یا برای فعال کردن سیری از فشردن و نگه داشتن استفاده کنید. هم چنین می توانید از یک فشار برای پاسخ دادن به تماس های دریافتی نیز بهره ببرید.

ایرپادهای نسل اول و دوم سری پرو نیز از حسگر نیرو برخوردار هستند و از کنترل هایی مشابه با ایرپادهای نسل سوم استفاده می کنند. تنها وجه تمایز آنها، استفاده از ترفند فشردن و نگه داشتن برای جابجایی بین حالت شفافیت و حذف نویز فعال است. با این حال، می توانید این رفتار را از طریق پنل تنظیمات ایرپاد خود تغییر دهید.

12 ویژگی کاربردی ایرپاد اپل که باید بدانید

هدفون Airpods Max از یک تاج دیجیتال (یک ضربه برای پخش و مکث، دو ضربه برای پرش به جلو، سه ضربه برای پرش به عقب یا تنظیم صدا با چرخش) و یک دکمه کنترل نویز برای جابجایی بین حالت شفافیت و حالت فعال استفاده می کند. شما می توانید میانبرهای مذکور را نیز تغییر دهید.

در ابتدا، پس از آنکه هدفون های خود را بر روی گوش قرار دادید، از طریق مسیر Settings > Bluetooth بر روی عبارت “i” در کنار ایرپاد ضربه بزنید.

۳. صدای پس زمینه را با استفاده از قابلیت حذف نویز فعال مسدود کنید

هم چنین اگر از هدفون های ایرپاد پرو، بیتس فیت پرو یا ایرپاد مکس استفاده می کنید نیز می توانید از حذف نویز فعال (ANC) برای حذف نویز پس زمینه بهره بگیرید. فناوری ANC اپل عملکرد خوبی دارد و با فشار دادن و نگه داشتن ساقه Airpods یا استفاده از دکمه اختصاصی کنترل نویز در ایرپاد مکس قابل تغییر است.

هر زمان که ایرپاد شما در حال استفاده است، با ورود به بخش Control Center در آیفون یا آیپد خود می توانید این تنظیمات را تغییر دهید و سپس بر روی اسلایدر ولوم ضربه بزنید و نگه دارید. هم چنین برای جابجایی میان حالت های حذف نویز فعال و Transparency (شفاف) بر روی دکمه “Noise Control” ضربه بزنید. در مک، روی Sound در قسمت کنترل Control Center کلیک کنید تا وقتی ایرپاد شما متصل است، گزینه های مشابه را مشاهده کنید.

از آنجاکه استفاده از قابلیت ANC باعث افزایش مصرف باتری ایرپاد می شود، بنابراین اگر قصد دارید عمر باتری هدفون های خود را به حداکثر برسانید (یا اگر در یک محیط ساکت در حال گوش دادن به ایرپاد هستید)، خاموش کردن آن می تواند گزینه مناسبی باشد.

4. با استفاده از حالت Transparency (شفافیت)، صداهای اطراف خود را بشنوید

دقیقا مانند ANC، این ویژگی نیز در ایرپادهای پرو و مکس و هم چنین بیتز فیت پرو فعال است. می توانید با فشردن و نگه داشتن ساقه های ایرپاد خود یا ضربه زدن روی دکمه noise control در ایرپاد مکس، این حالت را نیز فعال یا غیرفعال کنید.

این ویژگی نیز کاربردهای خود را دارد به ویژه وقتی نمی خواهید در هنگام شنیدن صحبت های دیگران یا حساب و کتاب در فروشگاه، هدفون های خود را از گوش خارج کنید. این حالت نه تنها مفید است، بلکه یک ویژگی ایمنی مهم نیز محسوب می شود. خصوصا اگر در حین استفاده از ایرپاد می دوید یا دوچرخه سواری می کنید، اشراف بر صداها و اتفاقات اطراف به لطف این قابلیت حائز اهمیت است.

12 ویژگی کاربردی ایرپاد اپل که باید بدانید

با این حال، حالت شفافیت محدودیت هایی نیز دارد. برای مثال اگر صدای موسیقی شما خیلی بلند باشد، شنیدن صحبت های دیگران سخت خواهد شد. بنابراین باید صدا را کم کنید یا با یک فشار سریع، گزینه مکث را فعال کنید.

۵. اشتراک گذاری صدا با دیگر ایرپادها (یا هدفون های بیتس) – از جمله ویژگی های کاربردی ایرپاد اپل

می توانید هر آنچه را که گوش می دهید را با هدفون های دیگر نیز به اشتراک بگذارید، از جمله ایرپادهای نسل اول، مدل های قدیمی بیتس مانند BeatsX و تقریبا هر هدفونی که از تراشه های H1، W1 و H2 استفاده می کنند. حداقل دستگاه های واجد شرایط برای استفاده از این ویژگی، آیفون 8، آیپد نسل پنجم و آیپد ایر نسل سوم و مشابه هستند.

برای اشتراک گذاری صدا به صورت بی سیم، انگشت خود را از گوشه سمت راست بالای صفحه به پایین بکشید تا Control Center ظاهر شود، سپس روی دکمه AirPlay (صدای بی سیم) در گوشه سمت راست بالای کادر Now Playing ضربه بزنید.

12 ویژگی کاربردی ایرپاد اپل که باید بدانید

سپس، اعلان “Share Audio…” را در لیست دستگاه انتخاب کنید. اکنون ایرپادهای دوستان خود را با نزدیک کردن کیس شارژ در حالی که هدفون ها درون آن قرار دارند و با درب باز، جفت کنید. ناگفته نماند که برای ایرپاد مکس تنها کافی است آنها را نزدیک دستگاه نگه دارید. برای هدفون های بیتس نیز آنها را در حالت جفت شدن قرار داده و نزدیک نگه دارید.

سپس جفت دوم هدفون در فهرست ظاهر می شود که می توانید آن را انتخاب کنید. پس از اتصال، می توانید با استفاده از نوار لغزنده موجود در لیست دستگاه، صدا را به طور مستقل برای هر کدام کنترل کنید. برای پایان دادن به این ویژگی گروهی، روی جفت هدفونی که می خواهید اشتراک گذاری با آن را متوقف کنید، از لیست دستگاه در مرکز کنترل ضربه بزنید.

۶. با فناوری دالبی اتموس، به صدای فضایی گوش دهید

با استفاده از ویژگی دالبی اتموس می توانید به صدای فضایی (Spatial audio) برای ایجاد تجربه فراگیر صوتی بهره ببرید. این قابلیت در ایرپادهای نسل سوم، پرو، مکس و بیتس فیت پرو قابل استفاده است. برای فعال کردن آن، به یک منبع صوتی فضایی مانند Tidal، Apple Music، Apple TV، Netflix Plus یا دیگر موارد مشابه نیاز دارید. در واقع هر جا که لوگوی Dolby Atmos را مشاهده کردید، می توانید از صدای فضایی با استفاده از هدفون های ایرپاد یا بیتس لذت ببرید.

12 ویژگی کاربردی ایرپاد اپل که باید بدانید

برای فعال کردن ویژگی صدای فضایی در آیفون یا آیپد، از منبعی که آن را پشتیبانی می کند، محتوا را پخش کرده و سپس با کشیدن انگشت از گوشه سمت راست بالای صفحه به پایین، Control Center را اجرا کنید. اکنون روی نوار لغزنده ولوم انگشت خود را نگه دارید، سپس روی عبارت “Spatial Audio” ضربه بزنید و بین گزینه های “Fixed” و “Head Tracked” انتخاب کرده یا با فشردن “off” آن را غیرفعال کنید.

فعال کردن گزینه “Head Tracked” تجربه ای فراگیر و منحصر به فرد را به لطف فناوری دالبی اتموس ارائه می دهد، اگرچه ممکن است برای همه موقعیت ها ایده آل نباشد.

7. با Apple TV صدای سینمایی را دریافت کنید

اگر از Apple TV استفاده می کنید، ایرپاد شما باید بدون نیاز به جفت کردن مجدد به آنها در دسترس باشد. دکمه Home را روی کنترل از راه دور فشار داده و نگه دارید، سپس روی AirPlay ضربه بزنید تا لیستی از خروجی های موجود را ببینید. در حالی که از ایرپاد خود استفاده می کنید، می توانید آنها را در اپل تی وی به عنوان خروجی انتخاب کنید.

12 ویژگی کاربردی ایرپاد اپل که باید بدانید

اگر از ایرپاد نسل سوم، سری پرو، مکس یا مدل های سازگار بیتس استفاده می کنید نیز می توانید از هدفون خود برای تجربه صدای فضایی با استفاده از منابع دالبی اتموس مانند نت فلیکس، سرویس اپل تی وی پلاس و غیره استفاده کنید. برای استفاده از این ویژگی، به یک Apple TV 4K ساخت 2017 یا بالاتر نیاز دارید. اگرچه دیگر مدل ها نیز می توانند با اپل تی وی جفت شوند، اما به خروجی استریو استاندارد محدود می شوند.

۸. از سیری با ایرپاد خود استفاده کنید – ویژگی کاربردی ایرپاد اپل

اگر گزینه “Listen for Hey Siri” را در بخش Settings > Siri & Serarch بر روی آیفون یا آیپد خود فعال کرده باشید، ایرپاد شما به عنوان یک میکروفون پیش فرض برای این ویژگی انتخاب می شود. بنابراین می توانید سیری را در هنگام استفاده از آن با صدور دستورانی مانند “Hey Siri, set a timer for five mitunes” (یک تایمر برای پنج دقیقه تنظیم کن) فعال کنید تا کارها بدون دخالت دست انجام شوند.

اگر از فرمان “Hey Siri” استفاده نمی کنید نیز هم چنان می توانید از این دستیار صوتی با ایرپاد خود بهره ببرید، اگرچه باید آن را به صورت دستی فعال کنید. این ویژگی بسته به مدل هدفون شما عملکرد متفاوتی دارد. برای مثال، در ایرپادهای نسل سوم سیری با فشار دادن و نگه داشتن آن، سیری فراخوانده می شود. در ایرپاد پرو نیز می توانید رفتار پیش فرض این ژست را بر اساس هر هدفون از طریق مسیر Settings > Bluetooth تغییر داده و سپس روی “i” در کنار مدل ایرپاد خود ضربه بزنید.

۹. ایرپاد خود را طریق بلوتوث به دیگر گجت ها متصل کنید

ایرپاد شما حتی در صورتی که جفت نشده باشند نیز بدون زحمت به دستگاه های اپل متصل می شوند. با این حال، می توانید آنها را به سایر دستگاه های بلوتوث مانند نینتندو سوئیچ یا رایانه شخصی ویندوز نیز وصل کنید. پس از جفت شدن، می توانید در هر زمان با وارد شدن با حالت pairing این دستگاه ها را انتخاب کنید.

برای انجام این کار با ایرپادهای غیر از سری مکس، آنها را در جعبه شارژ خود قرار دهید و درب کیس را باز کنید. سپس دکمه پشت قاب را فشار داده و نگه دارید تا نشانگر LED شروع به چشمک زدن کند. اکنون ایرپاد خود را مانند هر هدفون بلوتوث دیگری جفت کنید. این کار معمولا با ورود به تنظیمات بلوتوث در دستگاه مورد نظر و انتخاب Airpods خود انجام می شود.

12 ویژگی کاربردی ایرپاد اپل که باید بدانید

ایرپاد مکس نیز به همین ترتیب کار می کند، اما با این تفاوت که باید دکمه کنترل نویز را تا زمانی که چراغ وضعیت سفید چشمک بزند، نگه دارید. برای بازگرداندن ایرپادهای خود به حالت عادی برای استفاده با آیفون یا سایر ابزارهای اپل، کافی است که آنها را به عنوان منبع صدا در iOS یا macOS انتخاب کنید. در دفعه بعدی که می خواهید از آنها با دستگاه بلوتوث استفاده کنید، فرآیند «جفت سازی» را تکرار کنید.

۱۰. ایرپادهای گم شده خود را پیدا کنید

می توانید از طریق برنامه Find My در آیپد، آیفون یا مک خود برای مشاهده آخرین مکان شاخته شده در ایرپاد خود استفاده کنید. بدین ترتیب، برنامه را باز کنید، روی گزینه Devices ضربه بزنید و ایرپاد خود را انتخاب کنید.

اگر هدفون های شما خارج از قاب شارژ قرار دارند، اما در مجاورت دستگاه دیگری هستند، می توانید گزینه “Play Sound” را برای دریافت هشدار انتخاب کنید. هنگام انجام این کار مطمئن شوید که ایرپادز خارج از گوش شما قرار دارند، زیرا صدای بسیار بلندی را تولید می کنند. هم چنین از عدم ایجاد سر و صدای اضافی در اتاق اطمینان حاصل کنید تا شانس بیشتری برای پیدا کردن آنها داشته باشید. این ویژگی برای یافتن ایرپاد که در شکاف مبل شما پنهان شده یا موارد مشابه، بسیار کاربردی است.

12 ویژگی کاربردی ایرپاد اپل که باید بدانید

هم چنین در صورتیکه ایرپادهای خود را گم کرده باشید، می توانید اعلام مفقودی آنها را اعلام کنید که عملکردی مشابه با حالت Lost Mode در مک، آیفون یا ایرتگ را ارائه می دهد. بدین ترتیب، سایر کاربران آیفون در هنگام تلاش برای جفت کردن ایرپادهای شما با پیامی مواجه خواهند شد که به شما در یافتن آنها کمک خواهد کرد.

11. ویژگی Fit Test برای انتخاب اندازه مناسب سری گوشی 

12 ویژگی کاربردی ایرپاد اپل که باید بدانید

اگر از ایرپاد پرو یا نسل سوم استفاده می کنید، می توانید سری گوشی مناسب با مجرای گوش خود را انتخاب کنید. با این حال، اگر مطمئن نیستید که گوشی فعلی ایرپاد شما اندازه مناسبی دارند یا خیر، می توانید یک تست تناسب انجام دهید. ایرپاد خود را در گوش قرار داده، سپس از طریق بخش تنظیمات وارد قسمت بلوتوث شوید و روی عبارت “i” در کنار ایرپاد خود ضربه بزنید، سپس گزینه Test Ear Tip Fit را انتخاب کرده و دستورالعمل ها را دنبال کنید.

۱۲. شارژ بی سیم – ویژگی کاربردی ایرپاد اپل

ایرپادهای پرو، نسل دوم یا جدیدتر که دارای گواهی Qi هستند را می توانید به صورت بی سیم شارژ کنید. به سادگی ایرپاد خود را درون جعبه شارژ قرار دهید و به دنبال چراغ شارژ زرد رنگ بگردید. اگر چراغ قرمز است، احتمالا لازم است موقعیت جعبه شارژر خود را تنظیم کنید.

می توانید کیس را جدا از ایرپاد خود شارژ کرده یا ایرپادهای خود را در کیس بگذارید و همه چیز را هم زمان شارژ کنید. اگر از نسل دوم ایرپاد استفاده می کنید نیز می توانید از شارژر اپل واچ بهره ببرید، زیرا این مدل دارای یک جعبه شارژ MagSafe است.

این خبر توسط سایت برترین ها منتشر شده و خبر ناب صرفا آن را به اشتراک گذاشته است.

منبع : برترین ها

اخبار گوناگون در برخط