روسیه با اعزام تیم آژانس انرژی اتمی به نیروگاه زاپوروژیا موافقت کرد
سرویس بین الملل - رئیس جمهور روسیه با اعزام تیم آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به نیروگاه اتمی زاپوروژیا موافقت کرده است.

به گزارش سرویس بین الملل خبر ناب به نقل از فارس - «میخائیل اولیانوف» نماینده روسیه در سازمان های بین المللی در وین اتریش در پیامی توییتری از موافقت «ولادیمیر پوتین» رئیس جمهور روسیه با اعزام تیمی از آژانس بین المللی انرژی اتمی به نیروگاه اتمی زاپوروژیا خبر داد.

وی در این پیام توییتری نوشت: «رؤسای جمهور روسیه و فرانسه در گفت وگوی تلفنی بر ضرورت ماموریت فوری آژانس بین المللی انرژی اتمی به نیروهای هسته ای زاپوروژیا تاکید کردند. ولادیمیر پوتین آمادگی طرف روس برای تسهیل چنین ماموریتی را ابراز داشته است».

رئیس جمهور فرانسه روز جمعه تلفنی با رئیس جمهور روسیه درباره تحولات اوکراین گفت وگو کرد.

بر اساس گزارش کرملین، پوتین در این تماس تلفنی با ماکرون درباره ادامه موانع برای صادرات مواد غذایی و کود روسیه صحبت کرد.

پوتین همچنین درباره اقدام نیروهای اوکراینی در بمباران نیروگاه هسته ای زاپوریژیا در اوکراین هشدار داد و گفت که این اقدام ممکن است فاجعه بسیار بزرگی را ایجاد کند. 

از سوی دیگر «سرگئی ریابکوف» معاون وزیر خارجه روسیه جمعه (۱۹ اوت) با اشاره به فاجعه اتمی سال ۱۹۸۶ گفت که حضور نظامی روسیه در نیروگاه هسته ای «زاپروژیا» در جنوب اوکراین تضمینی در برابر «سناریوی چرنوبیل» است.

پیش تر، «ایوان نچایف» سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه گفت که پیشنهاد سازمان ملل برای غیرنظامی کردن منطقه اطراف نیروگاه هسته ای «غیرقابل قبول» است.

طبق این گزارش، نیروگاه هسته ای زاپروژیا بزرگترین نیروگاه اروپا که در ماه مارس به کنترل روسیه درآمد، در نزدیکی خط مقدم قرار دارد و در هفته های اخیر بارها مورد حمله قرار گرفته و نگرانی ها از یک فاجعه اتمی را افزایش داده است. 

در حالی که روسیه می گوید این نیروهای کی یف هستند که به نیروگاه زاپروژیا حمله می کنند، رئیس جمهور اوکراین  شامگاه پنجشنبه طی نشست خبری در «لِویو» به همراه «رجب طیب اردوغان» رئیس جمهور ترکیه و «آنتونیو گوترش» دبیرکل سازمان ملل اظهار داشت: روسیه باید نیروهای خود را از نیروگاه زاپروژیا خارج کند و ما را به آستانه فاجعه اتمی نبرد.

گوترش نیز ضمن ابراز نگرانی از حملات موشکی اخیر به محوطه و اطراف نیروگاه هسته ای زاپروژیا، درخواست خود برای ایجاد منطقه غیرنظامی در این نیروگاه را تکرار کرد.

این خبر توسط سایت خبرگزاری فارس منتشر شده و خبر ناب صرفا آن را به اشتراک گذاشته است.

منبع : خبرگزاری فارس

اخبار گوناگون در خبر ناب