تفاوت جالب مغز زنان و مردان

تفاوت جالب مغز زنان و مردان

۲۲ خرداد ۱۴۰۳ - ۰۳:۰۷ زمان مطالعه : 2 دقیقه
سرویس مجله - در پژوهشی نوین، پژوهش‌گران تفاوت‌های شناختی مهمی را بین مغز زنان و مردان کشف کردند. این تحقیق نشان می‌دهد که آستروسیت‌ها براساس جنسیت، نقش مهمی در مکانیسم‌های مغزی دارند.

به گزارش سرویس مجله خبر ناب به نقل از فرارو - دانشمندان Weill Cornell کشف کرده اند که گیرنده های آستروسیت می توانند اثرات متضادی بر عملکرد شناختی در مدل های بالینی زن و مرد داشته باشند. این مطالعه که در Cell Reports منتشر شده است، نشان می دهد که آستروسیت ها نقش مهمی در مکانیسم های مغزی مبنی بر جنسیت خاص دارند.

به گزار ایسنا به نقل از سی تک دیلی، دانشمندان در Weill Cornell Medicine، برای نخستین بار شواهدی را کشف کردند که نشان می دهد گیرنده های آستروسیت ها به عنوان سلول های مغزی که نورون ها را پشتیبانی و تنظیم می کنند، می توانند اثرات متضادی بر عملکرد شناختی در مدل های بالینی زن و مرد داشته باشند. این تحقیق نقش آستروسیت ها را در کمک به مکانیسم های مغزی، با توجه به نقش و اهمیت جنسیت، برجسته می کند.

این تحقیق با تمرکز بر روی گیرنده mGluR ۳ نشان داد که افزایش سطح آن، حافظه را در زنان مسن تر تقویت می کند، در حالی که کاهش آن حافظه را در زنان جوان کاهش می دهد. برعکس، در مردان، کاهش mGluR ۳ باعث افزایش حافظه می شود. این یافته ها نشان می دهد که درمان هایی که گیرنده های آستروسیتی را هدف قرار می دهند ممکن است نیاز به ارزیابی اثرات جنسی داشته باشند. این امر اهمیت در نظر گرفتن جنسیت بیولوژیکی را در تحقیقات عصبی نشان می دهد.

در حالی که بسیاری از مطالعات تاکنون اثرات رفتاری گیرنده های آستروسیتی را مورد آزمایش قرار داده اند، پیش از این هیچ یک از آن ها به نقش جنسیت بیولوژیکی نپرداخته اند. همچنین، بیشتر این آزمایش ها تنها مردان را شامل می شود. این در حالی است که مطالعه کنونی این فرض قدیمی را که سیگنالینگ آستروسیتی (astrocytic signaling) در هر دو جنس اثرات شناختی مشابهی دارد را به چالش می کشد.

تغییرات در گیرنده های آستروسیتی در شرایط مختلف عصبی با تفاوت های جنسی شناخته شده از جمله اختلالات عصبی، اسکیزوفرنی، سکته مغزی و صرع مشاهده می شود و دکتر Anna G. Orr و همکارانش در مؤسسه تحقیقات ذهن و موسسه تحقیقات Helen، معتقدند براساس مطالعه جدید صورت گرفته، اثرات شناختی گزارش شده قبلی در مردان را نمی توان به زنان تعمیم داد.

این خبر توسط سایت فرارو منتشر شده و خبر ناب صرفا آن را به اشتراک گذاشته است.

منبع : فرارو

اخبار گوناگون در خبر ناب