زندگی تان را از لحظات طوفانی پس از ازدواج نجات دهید

۲۶ دی ۱۳۹۹ - ۰۹:۲۰ زمان مطالعه : 9 دقیقه
سرویس ناب پلاس - سلامت مطمئناً برای شما خیلی شوک آور است که بعد از ازدواج برای اولین بار با تلاطم‌ها و آشفتگی های زندگی برخورد می کنید.
زندگی تان را از لحظات طوفانی پس از ازدواج نجات دهید

شما سوار بر کشتی خیال در رؤیاهای زیبای خود هستید که ناگاه کشتی با صخره‌ای بزرگ برخورد می‌کند. به اولین جنگ بزرگ خود خوش‌آمدید!

شما این جنگ را با جیغ و فریاد ،‌ داد زدن،‌گریه کردن و کوبیدن در می‌شناسید و با خود فکر می‌کنید آیا زندگی همین بود؟‌و ما به انتهای خط رسیده‌ایم؟‌اما جواب شما «نه» است.

حقیقت این است که این امر اجتناب‌ناپذیر است و همیشه ازدواج ها دستخوش تغییر و تحولات می‌شوند و تاحدی دچار تلاطم می‌شوند.

30 سال تحقیقات نشان داده است که اکثر زوجین در زمان‌های غیرقابل پیش‌بینی با یکدیگر بحث و مجادله می‌کنند.

کمربندهایتان را ببندید! ما در اینجا 4 طوفان بزرگ زندگی و استراتژی‌هایی را که شما می‌توانید در مواجهه با آنها انجام بدهید به شما خواهیم گفت.

روزهای ابری، وقتی که در ماه عسل به پایان می‌رسد

شما کامل‌کننده هم هستید. شما علایق و ارزش‌های زندگی را با یکدیگر تقسیم می‌کنید و آن‌قدر در کنار یکدیگر زندگی کرده‌اید تا مشخصات عشقی یکدیگر را کاملاً بشناسید.

اما به یکباره متوجه می‌شوید تقریباً هر روز با یکدیگر مشاجره می‌کنید و آن هم به دلیل مسائل بسیار جزیی و کوچک مانند چرا ماشین لباسشویی را بیش از حد سنگین کرده‌ای؟ یا اینکه چطور ممکن است وقتی همه مشغول دیدن فیلم و یا سریال تلویزیونی هستند تو چرت بزنی و یا بخوابی؟‌و شما با این تفاوت‌نظرها شروع می‌کنید به عذاب دادن یکدیگر. تعجب می‌کنید و می‌پرسید، واقعاً عشق کجا رفته است؟

آرام باشید! عشق دقیقاً همان‌جایی است که شما هستید. جایی که همیشه بوده است. شما مشغول تجربه کردن و شناخت واقعی یکدیگر هستید.

هر ازدواج همیشه در یک دوره و زمان «سازگاری» قرار می‌گیرد که اغلب در چند سال اول زندگی اتفاق می‌افتد و می‌تواند به مرور زمان ایجاد شکاف و فاصله بکند. البته واقعاً جای تعجب است که چگونه زوج‌های جوان در این بحث و مجاله‌های بی‌ارزش شرکت می‌کنند. در حالی که قدم‌به قدم به وضعیتی می‌رسند که دوباره عشق را در زندگی می‌سازند. آنها در ابتدا که با تفاوت نظرها و عقیده‌ها مواجه می‌شوند،‌فکر می‌کنند که اتفاق وحشتناکی در ارتباط آنها رخ داده است.

در حالی که از هر 10 زوج جوان 9 زوج دچار مشکل حاد خانوادگی نیستند.

راه‌حل آفتابی

به وسیله هنر صحبت کردن با احترام و گوش دادن به یکدیگر به این مشکل فایق آیید. تنها راه‌حلی که به وسیله آن در آغازین روزهای زندگی تفاوت‌ها را به نحوی مسالمت‌آمیز اداره می‌کنید و برای زندگی آینده خود الگویی سازنده درست می‌کنید. به‌خاطر داشته باشید شخصی که مقابل شما قرار دارد شریک زندگی شما است و شما مدام با او در ارتباط هستید او برادر کوچک‌تر شما نیست!

هنگامی که عصبانیت در حال اوج گرفتن است کمی عقب‌نشینی کنید و فکر کنید واقعاً به چه دلیل می‌خواهید با یکدیگر مشاجره کنید؟ و اگر دلیل اصلی آن را پیدا کردید سعی کنید قبل از شروع مشاجره آن را حل کنید. از سرزنش کردن،‌سخنان طعنه‌آمیز و ریشخند زدن و همچنین متهم کردن یکدیگر اجتناب کنید.

اگر فکر می‌کنید که نمی‌توانید بدون جیغ و داد و فریاد زدن با یکدیگر صحبت کنید کمی صبر کنید تا آرام شوید سپس از همسرتان بخواهید که در کنار شما بنشیند و به آرامی از او سؤال کنید چه چیزی باعث ناراحتی تو شده است؟‌سعی کنید خودتان را به جای او بگذارید و احساسات او را بفهمید. به جنگ و مشاجره زبانی پایان دهید فکر کنید چه کسی حق دارد و یا چه کسی ناحق می‌گوید. تنها با خود فکر کنید. آیا واقعاً و حقیقتاً این موضوع ارزش این را دارد که به خاطر آن یک مشکل بزرگ به وجود بیاورید؟ اگر نه،‌خلاق باشید و کاری را انجام دهید که باعث شادی هر دوی شما شود.

روزهای ابری

ابرهای سیاه،‌وقتی یک کودک در راه است

تولد یک کودک امواج شوک‌آوری را برای اغلب ازدواج‌ها و زندگی‌ها می‌فرستد. به یکباره در یک زندگی با قوانین جدید قرار می‌گیرید. شما باید در رابطه با تصمیات مهم با یکدیگر مذاکره کنید. زمان، مکان، پول و شغل خودتان را در نظر بگیرید. این برای شما بسیار سخت است وقتی که به دلیل انجام دادن مسئولیت‌های کودکتان کاملاً خسته هستید.

به دلیل انرژی که صرف نیازهای عزیز تازه از راه رسیده کرده‌اید دیگر احتیاجات عزیز قدیمی ممکن است غیرقابل تحمل شود. پس تعجب نکنید. اگر تمام ارتباطات شما و همسرتان تحت تأثیر قرار گیرد .

راه‌حل آفتابی

شما و همسرتان قبلاً جزو بهترین زوج‌ها بودید اما با آمدن کودک فاصله‌ای بین شما ایجاد شده است. ولی شما نباید اجازه دهید که این فاصله عمیق‌تر و بیشتر شود.

برای شروع سعی کنید حداقل پانزده دقیقه در روز در کنار یکدیگر بنشینید بدون اینکه به اطراف و یا به موضوعی دیگر فکر کنید. تنها به خودتان بپردازید، حرف بزنید،‌درد دل کنید. با یکدیگر شوخی کنید و با هم بخندید. مهم نیست کجا و چه وقت این کار را انجام دهید اما بدانید که مهم‌ترین مسئله این است که شما با یکدیگر هر روز ارتباط داشته باشید. اگر شما به ارتباط عاشقانه و محبت اهمیتی ندهید به مرور زمان این ارتباط صمیمی و نزدیک زیر مسئولیت‌های مربوط به پرورش و تربیت کودکان مدفون می‌شود و آن‌گاه دوباره ساختن آن کاری بسیار دشوار خواهدبود.

به محض اینکه کودکتان به سنی رسید که توانستید او را برای نگهداری نزد یکی از افراد خانواده و یا یکی از دوستان بگذارید، دوباره برای دیدن یکدیگر «قرار ملاقات» بگذارید.

حداقل ماهی یک یا دو بار این کار را انجام دهید. احتیاج نیست برای این کار سر میز شام شمع روشن کنید و یک موسیقی عاشقانه بگذارید. تنها کافی است دونفری تنها باشید و با هم بودن را فراموش نکنید زیرا بهترین کاری که می‌توانید برای فرزندتان انجام دهید و باعث شوید تا او احساس خوشبختی کند این است که رابطه بین خودتان را هرچه محکم‌تر و عمیق‌تر کنید.

روزهای ابری یا ابرهای سیاه هنگامی که مادر تصمیم می‌گیرد به سر کار برود

شما وقتی که اولین کودکتان به دنیا می‌آید دست از کار کردن برمی‌دارید اما بعد از مدتی تصمیم می‌گیرید تا دوباره بر سر کارتان برگردید. در حال حاضر شما در کنار انجام تمام مسئولیت‌های خانه باید سعی کنید شغل بیرون از خانه خود را نیز به‌طور کامل انجام دهید و به یکباره آن ستاره باهوش و فعال احساس می‌کند که دیگر خسته شده است.

در این حالت همسر شما در نظرتان مانند یک شخص بی‌مسئولیت و بی‌تفاوت جلوه می‌کند. بسیاری از مادران جوان اعتراض می‌کنند که در این شرایط همسرشان آنها را تنها می‌گذارد و همین مسئله یکی از مهم‌ترین مشکلات بین زوجین را پیش می‌آورد. اما آنها باید با یکدیگر مذاکره کنند و مشخص کنند که چه کسی چه مسئولیتی دارد. البته بعد از گذشت مدتی طولانی که روال قبلی ادامه داشته است تغییر دادن آن کار مشکلی می‌باشد و البته در این شرایط شما حق دارید!

راه حل‌های آفتابی

هنگامی که اولین کودکتان به دنیا آمد شما باید سعی کنید یک جدول تهیه کنید و در آن تمام کارهای روزمره و سخت و طاقت‌فرسا را در آن ذکر کنید. یک زمان مشخص را تعیین کنید و هردویتان در کنار یکدیگر بنشینید و جدول را پیش روی خود قرار دهید. از روی جدول‌ کارهایی را که از انجام دادن آنها متنفر نیستید را انتخاب کنید و به شریک خود نیز وقت دهید تا او نیز این کار را انجام دهد و کارهای سختی را که باقیمانده است را خیلی عادلانه با یکدیگر تقسیم کنید.

برای چند ماه این برنامه‌ریزی جدید را انجام دهید و از آن پیروی کنید. اگر مجدداً مشاهده کردید که هنوز صلح و آرامش در خانه به وجود نیامده است،‌با کمی تغییرات کوچک در برنامه قبلی سعی کنید حالتی را به وجود بیاورید که هر دو طرف از آن راضی باشند و کارهایتان را به نحو احسنت انجام دهید.

روزهای ابری

ابرهای سیاه،‌وقتی که مسائل بسیار بد برای زوج‌های بسیار خوب اتفاق می‌افتد

هنگامی که یکی از والدین زوجین می‌میرند یا وقتی که کودکتان را از دست می‌دهید در این بین یک نفر یا هر دو به شدت مریض می‌شوند و صدمه می‌بیینند. هر کدام از این اتفاقات یک نیروی پتانسیل دارد که باعث می‌شود زن و شوهر به یکدیگر نزدیک شوند.

مرگ یا یک بحران در زندگی باعث می‌شود که افراد به بررسی کردن زندگی‌شان بپردازند و سؤالات زیادی را مطرح کنند و در مورد همه چیز حتی ازدواج نیز سؤال مطرح کنید. شکایات و مسائلیک ه شاید قبلاً از آن چشم‌پوشی می‌کرده‌اید الان به نظرتان مهم و پراهمیت جلوه می‌کنند اگر شما برای ارتباط خودتان انرژی و وقت کافی صرف نکنید به جایی خواهید رسید که احساسات درونی‌ خودتان برای خودتان نیز عجیب و غریب به نظر می‌آید.

راه‌حل‌های آفتابی

دلسوزی و غمخواری در این مرحله اولین حرف را می‌زند. اگر می‌بنید همسرتان به شما کم‌توجه است شاید او نیز شرایط روحی خوبی ندارد. اگر همسرتان شکایت می‌کند که شما به نظر غیرصمیمی و بی‌توجه می‌آیید سعی کنید به او بگویید که شما در این شرایط به چه چیزی احتیاج دارید. حتی اگر احساس می‌کنید که احتیاج دارید در این موقعیت تنها باشید. به او کمک کنید بتواند احساسات درونی شما را درک کند و عمیقاً بفهمد زیرا اگر شما به او کمک نکنید او هرگز درون شما را کشف نخواهدکرد.

سعی کنید به زمان‌های خوب و خاطرات شیرین گذشته رجوع کنید. تجاربی را که با یکدیگر قسمت کرده‌اید و به نظرتان عجیب و جالب می‌رسند را یادآوری کنید و در مورد موفقیت‌های کوچک و بزرگی که در طول زندگی کسب کرده‌اید،‌ صحبت کنید.

یادآوری خاطرات و قسمت کردن آنها با یکدیگر در زندگی دقیقاً نقش امگا3 را بازی می‌کند و هیچ راهی بهتر از این برای تقویت عشق، محکم کردن زنجیرهای آن و قدرتمند کردن آن وجود ندارد.

تا آنجا که می‌توانید به یکدیگر احترام بگذارید. هیچ‌گاه اجازه ندهید پرده‌ها و حجاب‌های بین شما از بین بروند و بدانید که اگر محبت و احترام در یک رابطه زن و همسر وجود داشته باشد، هیچ چیز نمی‌تواند آن را متزلزل کند و بدین ترتیب شما همیشه آسمان و زندگی خود را آبی خواهید دید.

مهسا مقدمی

این خبر توسط سایت رکنا منتشر شده و خبر ناب صرفا آن را به اشتراک گذاشته است.

منبع : رکنا

اخبار گوناگون در خبر ناب
Mohammad ۰۷ شهریور ۱۴۰۰ - ۰۰:۳۷
من که مجردم؛ ولی تماما با گفته‌هاتون موافقم، البته جدول درست کردن رو خیلی‌ها اگر تصمیم هم بگیرند انجام بدن هم با مشغله‌های زندگی اغلب نشدنی بحساب میاد و باید به هم کمک کنند (یعنی وظایفی که بین خودشون تقسیم کردند هم با مشغله‌های زندگی مجبور میشن به همدیگه محول کنند و کارهای هم رو انجام بدند). اگر همواره کمک کردن به همسر مد نظر زوجین باشه، توی هرکاری، خیلی از مشکلات پیش نمیاد که نیاز به حل کردن باشه. نکته مهم مطلبتون هم که خییلی از نظر من مهمه اینه که گفتید: رابطه پدر مادر به شدت برای بچه مهمه و توی آیندش تاثیر میذاره. نباید که مراقب از بچه باعث ضعیف شدن رابطه زوجین بشه چون واسه یک بچه هیچی توی دنیا از پدر و مادرش مهم تر نیست و اگه بین پدر مادرش درگیری ببینه بیشترین آسیب ممکن رو میبینه. مطلب در مورد رابطه زوجین هست، ولی جا داره بگم که از تربیت بچه غافل نشید و اخلاقیات درست رو توی سنین پایین به بچه هاتون یاد بدید و توی این زمینه کم کاری نکنید. بچه‌ها هرچی که بزرگتر بشن کمتر تغییر میکنند و تربیت کردن سخت تر میشه. به عنوان یک پسر میتونم بگم آخرین سنی که میتونید پسرتون رو تربیت کنید و هنوز حرف شنوی داشته باشه توی تغییر رفتارش، نهایت نهایت پونزده سالگی یا خوشبینانه شونزده سالگیشه. بعد از این دیگه تربیت خیلی سخت و نشدنی میشه. از همون اول شروع کنید اخلاقیات خوب رو به بچه‌هاتون آموزش بدید، بهترین زمان از همون نوزادی که شروع به یاد گرفتن میکنه تا ده سالگی هست که انعطاف پذیر هست و هرچی یاد بدید رو قبول میکنه. پدر مادر ها جدا از مشکلات زندگی، بخاطر فضای مجازی از تربیت بچه‌ها غافل میشن، تربیت کردن با بزرگ کردن متفاوته.

آخرین اخبار سرویس ناب پلاس