خواص و مضرات چای سبز و قهوه چیست؟

خواص و مضرات چای سبز و قهوه چیست؟

۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۰:۳۶ زمان مطالعه : 8 دقیقه
سرویس ناب پلاس - سلامت چای سبز و قهوه از نوشیدنی های بسیار رایج بین افراد است.

چای سبز و قهوه دو نوشیدنی مفید و پرطرفدار در میان افراد به شمار می روند که در ادامه آن ها را از جهات مختلف مورد بررسی قرار خواهیم داد.

چای بعد از آب رتبه بالاترین مصرف نوشیدنی در جهان را به خود اختصاص داده و قهوه هم از محبوبیت فوق العاده ای در میان افراد برخوردار است. در ایالات متحده بیش از ۸۵ درصد افراد بزرگ سال به طور منظم کافئین مصرف می کنند و مقدار آن روزانه در حدود ۱۸۰ میلی گرم و تقریبا معادل با دو فنجان قهوه است. افراد قهوه و چای سبز را به دلیل طعم و فواید سلامتی آن مصرف می کنند. برخی با دم کردن دانه های بوداده از نوشیدن یک فنجان قهوه لذت می برند؛ درحالی که برخی دیگر با خشک کردن برگ گیاه چای، از نوشیدن چای سبز احساس آرامش می کنند. در این مقاله به فواید و نکات منفی قهوه و چای سبز و همچنین روش های سالم برای تهیه آن ها خواهیم پرداخت.

دانه قهوه و چای سبز

کافئین پرمصرف ترین داروی محرک در سراسر جهان است و به طور طبیعی در قهوه و چای یافت می شود. در حقیقت، قهوه و چای غالب ترین منابع کافئین در رژیم غذایی فرد به شمار می روند؛ اما قهوه بیش از سه برابر چای سبز کافئین تأمین می کند. هر ۲۴۰ میلی لیتر قهوه ۹۶ میلی گرم کافئین تأمین می کند، درحالی که همان مقدار چای سبز ۲۹ میلی گرم کافئین را تأمین می کند. بر اساس نتایج تحقیقات مختلف، مصرف ۴۰۰ میلی گرم کافئین در روز برای بزرگ سالان بی خطر تلقی می شود؛ اما مقدار توصیه شده کافئین برای نوجوانان به ۱۰۰ میلی گرم در روز و برای کودکان به ۲.۵ میلی گرم در روز کاهش پیدا می کند. کافئین دارای اثرات مفیدی روی سلامتی است که در ادامه به آن ها اشاره خواهیم کرد:

افزایش سطح انرژی، هوشیاری، توجه و بیداری

کاهش خستگی ذهنی و جسمی

واکنش سریع و دقت بالا

افزایش عملکرد ورزشی

بهبود حافظه و روحیه

شواهد همچنین حاکی از آن است که کافئین اثرات محافظتی بر سلامت مغز دارد و خطر ابتلا به زوال عقل و سایر بیماری های دژنراتیو را کاهش می دهد. برخی مطالعات حتی مصرف کافئین را با کاهش خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ مرتبط دانسته اند؛ اما تحقیقات در مورد ارتباط میان کافئین و دیابت بی نتیجه به نظر می رسد؛ زیرا بیشتر شواهد نشان می دهند که ممکن است سطح قند خون افزایش پیدا کند. دانشمندان باید تحقیقات بیشتری در مورد اثرات احتمالی کافئین انجام دهند.

فواید سلامتی

چای سبز و قهوه دارای مزایای مشترک متعددی برای سلامتی هستند که از جمله مهم ترین آن ها می توان به محتوای آنتی اکسیدانی بالا و اثرات کاهش وزن اشاره کرد.

منابع عالی آنتی اکسیدان

رادیکال های آزاد نقش های مؤثر بی شماری در بدن دارند؛ اما مقدار بیش از حد آن ها می تواند منجر به استرس اکسیداتیو شود. استرس اکسیداتیو یک فرایند مضر است که می تواند با ایجاد بیماری و سرعت بخشیدن به روند پیری، بر سلامتی شما تأثیر منفی بگذارد. خوشبختانه، قهوه و چای سبز مملو از آنتی اکسیدان (ترکیباتی با اثرات مفید در برابر استرس اکسیداتیو) بوده و هر دو به ویژه در گروهی از آنتی اکسیدان ها به نام پلی فنول غنی هستند.

اپی گالوکتشین گالات (EGCG) و کلروژنیک اسید (CGA) به ترتیب بیشترین پلی فنول موجود در چای سبز و قهوه به شمار می روند. نتایج مطالعات و آزمایش ها انسانی و حیوانی مختلف نشان داده است که این مواد ممکن است اثرات ضد سرطانی قوی داشته باشند. به عنوان مثال، EGCG می تواند مانع رشد و گسترش تومور شود و ممکن است مرگ سلول تومور را به همراه داشته باشد که این شگفت انگیز است. در نظر داشته باشید که اثر ضد التهاب این ماده ممکن است به جلوگیری از التهاب مزمن در بروز سرطان کمک کند. از طرف دیگر، به نظر می رسد CGA از رشد تومور جلوگیری می کند و باعث مرگ سلول های سرطانی می شود.

مطالعات نشان می دهد که EGCG موجود در چای سبز می تواند باعث از بین رفتن سلول های سرطانی در تومورهای سر و گردن و همچنین در سلول های سرطانی ریه، پروستات، پستان، روده بزرگ و پانکراس شود. در مقابل، CGA موجود در قهوه ممکن است اثرات مفیدی در برابر سرطان های کبد، آندومتر و پوست داشته باشد. علاوه بر این، CGA می تواند با تنظیم سطح تری گلیسیرید خون و بهبود چگونگی پاسخ سلول های شما به هورمون انسولین، برای سلامت قلب و کنترل قند خون مفید باشد.

اثرات کاهش وزن

CGA و EGCG موجود در چای سبز و قهوه می توانند موجب کاهش وزن شوند. مطالعات حیوانی نشان می دهد که CGA ممکن است انسولین، کلسترول خون و تری گلیسیرید را در خون کاهش دهد. همچنین ممکن است باعث کاهش سطح لپتین (هورمون تنظیم کننده گرسنگی) شود که کاهش وزن را به همراه دارد. چربی احشایی به چربی ذخیره شده در داخل شکم و اندام ها اشاره دارد که با افزایش خطر ابتلا به بیماری های قلبی و دیابت همراه است. به همین ترتیب، مطالعات حیوانی نشان می دهد که EGCG با کاهش تجزیه چربی منجر به کاهش وزن و کاهش چربی احشایی می شود. این ماده همچنین باعث تقویت رشد باکتری های مفید در روده می شود که به سوزاندن چربی و بهبود حساسیت به انسولین کمک خواهد کرد. علاوه بر این، نتایج مطالعات نشان داده است که کافئین با کاهش وزن ارتباط دارد و به نظر می رسد که با علائم زیر همراه باشد:

کاهش گرسنگی

افزایش کالری سوزی

ال-تیانین موجود در چای سبز ممکن است آرام بخش باشد

ال-تیانین (L-theanine) یک نوع اسید آمینه است که به طور طبیعی در برخی از انواع چای از جمله چای سبز وجود دارد. این ترکیب بر مغز انسان تأثیر گذاشته و باعث افزایش احساس آرامش می شود. نتایج مطالعات مختلف نشان می دهد که نوشیدن چای سبز موجب افزایش فعالیت موج مغزی آلفا در افراد شده که نشان دهنده یک حالت روانی آرام و هوشیار است.

ارتباط مصرف چای سبز و قهوه با کاهش برخی از بیماری ها

شواهد نشان می دهد که مصرف چای سبز با کاهش خطر سکته، دیابت و افسردگی همراه است. در همین حال، مصرف قهوه منجر به کاهش مرگ ومیر ناشی از بیماری قلبی خواهد شد.

تأثیرات منفی مصرف قهوه و چای سبز

قهوه و چای سبز دو نوشیدنی بسیار مفید و مؤثر برای بدن هستند؛ اما امکان دارد مصرف آن ها تأثیرات منفی هم روی سلامتی انسان داشته باشد. برای نمونه مواد اضافه شده همانند شیرین کننده ها، خامه ها و شربت های طعم دار ممکن است مقدار کالری و قند قهوه یا چای شما را به مقدار قابل توجهی افزایش دهند. نتایج تحقیقات نشان می دهد که نوشیدن قهوه و چای شیرین می تواند منجر به مصرف زیاد قند در بزرگ سالان شود و این وضعیت با افزایش وزن، دیابت نوع ۲، بیماری قلبی و حفره های دندانی همراه است. از طرف دیگر، حتی اگر کافئین یک ماده مفید در نظر گرفته شود؛ اما مصرف زیاد آن ممکن است منجر به عوارض جانبی ناخواسته ای همانند اضطراب ناشی از کافئین و اختلالات خواب شود.

شواهد نشان می دهد که مصرف بیش از حد کافئین ممکن است منجر به افزایش هوشیاری و اضطراب شود. این ماده اگر در دوزهای بالای ۴۰۰ میلی گرم در روز مصرف شود، می تواند علائمی همانند اضطراب، اختلال وحشت و بی خوابی را بدتر کند. علاوه بر این، استفاده از کافئین ممکن است در بعضی افراد به وابستگی به کافئین منجر شود. کسانی که به کافئین وابسته هستند ممکن است با وجود تجربه اثرات مضر به استفاده از کافئین ادامه دهند. شواهدی وجود دارد که روغن های موجود در قهوه از جمله کافستول و کهول، می توانند سطح کلسترول خون را افزایش دهند. تجزیه و تحلیل مطالعات مختلف نشان می دهد که مصرف قهوه ساخته شده بدون فیلتر کاغذ با افزایش کلسترول کل و LDL (بد) در خون ارتباط دارد؛ اما محققان دریافتند که سطح کلسترول افراد هنگام نوشیدن قهوه ای که با استفاده از فیلتر کاغذی درست شده باشد، افزایش پیدا نمی کند.

نکات آماده سازی قهوه و چای سبز

قهوه و چای سبز ممکن است مزایای سلامتی متعددی داشته باشند؛ اما روش تهیه آن ها می تواند بین یک نوشیدنی مغذی یا کم مغذی تفاوت ایجاد کند.

برای دم کردن یک فنجان قهوه یا چای سبز سالم این نکات را به یاد داشته باشید:

از فیلتر قهوه استفاده کنید. فیلترهای کاغذی در کاهش مقدار کافستول قهوه که با افزایش سطح کلسترول خون مرتبط است، مؤثر هستند.

به جای استفاده از شیر پرچرب در قهوه از شیر کم چرب استفاده کنید. انجام این تغییر ساده به کاهش کل کالری و چربی نوشیدنی کمک می کند.

از مصرف شکر خودداری کنید. افزودن بیش از حد قند، عسل، شربت یا سایر شیرین کننده ها به قهوه یا چای ممکن است آن ها را به نوشیدنی های کم مغذی تبدیل کند.

دارچین یا جوز هندی را به قهوه خود اضافه کنید. به جای استفاده از شربت های شیرین برای عطر و طعم دادن به قهوه یا چای سبز، دارچین یا جوز هندی را به آن ها اضافه کنید. این ادویه ها ممکن است به پیشگیری و درمان دیابت نوع ۲ و چاقی کمک کنند.

به چای سبز خود آب لیمو اضافه کنید. نتایج آزمایش ها مختلف حاکی از آن است که افزودن آب لیمو به چای سبز ممکن است آنتی اکسیدان های آن را در دسترس بدن قرار دهد.

چای سبز یا قهوه؟

چای سبز و قهوه دو نوشیدنی بی خطر هستند که فواید کافئین و آنتی اکسیدان ها را برای شما فراهم می کنند. همچنین هر دو با کاهش خطر ابتلا به برخی بیماری ها همراه هستند؛ اما افراد مبتلا به اضطراب، بی خوابی و اختلالات وحشت باید به دلیل داشتن مقدار کافئین کم، چای سبز را جایگزین قهوه کنند؛ زیرا چای سبز حاوی ال-تیانین است. مقدار بالاتر کافئین در قهوه در مقایسه با چای سبز به راحتی منجر به وابستگی به کافئین می شود. از طرف دیگر، اگر به دنبال افزایش هوشیاری یا بهبود عملکرد فیزیکی خود هستید، قهوه گزینه مناسب تری برای شما خواهد بود؛ اما در حالت کلی تعیین اینکه کدام نوشیدنی بهتر است در نهایت به نیازهای خاص شما برمی گردد.

جمع بندی

چای سبز و قهوه دو نوشیدنی اصلی در رژیم های غذایی بسیاری از افراد محسوب می شوند. آن ها به دلیل داشتن کافئین و آنتی اکسیدان دارای بسیاری مزایا برای سلامتی هستند که از جمله مهم ترین آن ها می توان به اثرات ضد سرطان و کاهش وزن اشاره کرد. اگر این نوشیدنی ها با مواد افزودنی همانند قند ، خامه و شربت های طعم دار ترکیب شوند، تأثیر منفی بر سلامتی می گذارند. در نظر گرفتن مقدار بالاتر کافئین در قهوه و مقدار ال-تیانین در چای سبز ممکن است در انتخاب قهوه یا چای سبز به شما کمک کند.

این خبر توسط سایت رکنا منتشر شده و خبر ناب صرفا آن را به اشتراک گذاشته است.

منبع : رکنا

اخبار گوناگون در خبر ناب
آخرین اخبار سرویس ناب پلاس