مهمترین نشانه سرطان در کودکان

مهمترین نشانه سرطان در کودکان

۱۰ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۰:۴۲ زمان مطالعه : 3 دقیقه
سرویس مجله - فوق تخصص خون و سرطان کودکان با بیان اینکه سرطان خون شایعترین سرطان کودکان محسوب می‌شود، گفت:یکی از این علائم، کمر درد شدید بوده که معمولا معادل سرطان است.

به گزارش سرویس مجله خبر ناب به نقل از فرارو - امیرعلی حمیدیه، فوق تخصص خون و سرطان کودکان و عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران در خصوص سرطان های شایع در کودکان به گفتگو پرداخت.

وی با ذکر این نکته که سرطان های کودکان، تنها یک درصد کل سرطان ها را شامل می شود و نسبت به سرطان های بزرگسالان، شیوع کمتری دارد، گفت: سرطان خون و پس از آن، تومور های مغزی، شایعترین سرطان کودکان محسوب می شوند.

دکتر حمیدیه در پاسخ به این سوال که علائم و نشانه های بدخیمی در کودکان کدامند؟، گفت: یکی از این علائم کمر درد در کودکان است که معمولاً معادل سرطان است، مگر خلاف آن ثابت شود. در صورت مشاهده کمردرد در کودکان، مراجعه به پزشک ضروری است.

وی افزود: کبودی های بیش از اندازه همراه با عفونت نیز، از جمله علائم بروز سرطان است.

همچنین یادآور شد: تغییرات ناگهانی خلقی و رفتاری در کودک از جمله علائم هشدار دهنده بروز اتفاقاتی در مغز است.

این متخصص خون و سرطان کودکان گفت: در صورت ابتلای یک کودک به سرطان، قانع کردن خانواده و دادن اطلاعات کامل به آنها، برای قبول ادامه درمان، بسیار مشکل خواهد بود. در این خصوص اگر تیم درمان کامل باشد، خانواده ها کمتر با مشکل مواجه می شوند. البته حضور روانشناس، روانپزشک و همچنین مددکاران، در کنارتیم درمان سرطان، ضروری است.

دکتر حمیدیه در پاسخ به این سوال که شایع ترین سرطان کودکان کدام است؟، گفت: سرطان خون شایع ترین سرطان کودکان است. در واقع این نوع سرطان، سرطان بافت مغز استخوان نام دارد چرا که سلول های خونی، توسط این بافت ساخته می شوند.

وی همچنین افزود: سلول های ایمنی بدن (گلبول های سفید T) سلول های سرطانی را از بین می برند، سلول های سرطانی، همه روزه در بدن ایجاد می شوند، اما توسط گلبول های سفید خون کنترل شده و از بین می روند.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: امروزه سرطان، مانند گذشته بیماری وحشتناکی نیست و به خصوص در کودکان، با درمان های متنوع شیمی درمانی، پیوند مغز استخوان و ژن درمانی، علاج قطعی و نهایی امکان پذیر است.

وی در پاسخ به این سوال که سخت ترین و گرانترین خدمت پزشکی در دنیا چیست؟، گفت: پیوند سلول های خون ساز (پیوند مغز استخوان) گرانترین خدمات پزشکی در کل دنیاست که اگر عوارض پیوند رخ ندهد، بعد از حدود ۶ ماه، کلیه دارو ها را قطع می کنیم که در این صورت فرد علاج قطعی یافته است و به زندگی طبیعی و نرمال خود، بازمی گردد.

حمیدیه افزود: اهدای سلول های بنیادی خونساز، برخلاف اهدای عضو، برای دهنده هیچ محدودیت و مشکلی ایجاد نمی کند، در طی سال های اخیر با توجه به وجود دستگاه جدا کننده سلول، فرد اهداکننده لازم نیست به اتاق عمل برود و بیهوش شود، در این روش، فرد تنها ۳ الی ۴ ساعت بر روی صندلی می نشیند و تنها چند سی سی مایعی که مملو از سلول های بنیادی است از فرد جدا می شود.

وی در پاسخ به این سوال که اهدا کنندگان سلول های بنیادی مغز استخوان باید از چه شرایطی برخوردار باشند؟ گفت: اهدا کننده نباید سابقه ابتلا به سرطان داشته باشد و همچنین این افراد، سابقه بیماری های قلبی، ریوی و خود ایمنی نداشته باشند.

همچنین ابراز کرد: در فرد اهدا کننده، تنها بار اول چند سی سی خون از فرد گرفته می شود تا اطلاعات سازگاری بافتی خون (HLA) مورد بررسی قرار گیرد.HLA فرد در سیستم ثبت می شود و در صورت نیاز و پیدا شدن فردی که نیاز به این سلول ها داشته باشد فرد اهدا دهنده به مرکز فراخوان می شود.

حمیدیه به خانواده ها توصیه کرد: سرطان در کودکان به علت جهش هایی است که در ژن ها اتفاق می افتد، در نتیجه برای جلوگیری از شیوع سرطان های کودکان، حتی المقدور از ازدواج فامیلی خودداری کنند.

این خبر توسط سایت فرارو منتشر شده و خبر ناب صرفا آن را به اشتراک گذاشته است.

منبع : فرارو

اخبار گوناگون در خبر ناب