راز حیواناتی که یخ می زنند اما نمی میرند

راز حیواناتی که یخ می زنند اما نمی میرند

۰۵ آذر ۱۴۰۱ - ۰۸:۱۹ زمان مطالعه : 6 دقیقه
سرویس علم و فناوری - پروتئین‌های ضدانجماد، سلول‌های مملو از شکر، و از کار افتادن مغز؛ بسیاری از گونه‌ها برای زنده ماندن تا فصل بهار، روش‌های شگفت‌انگیزی برای متوقف کردن عملکر‌دهای بدن‌شان یافته‌اند. ...
فرادید: سال ها پیش یک استاد دانشگاه، دانشجویانش را با یک نمایشِ تجربی شوکه کرد. او یک قورباغه ی جنگلی را نشان آن ها داد که از یخ زدگی جامد شده بود، اما هنوز جان داشت. سپس در یک چشم بهم زدن، ناگهان او را به سمت دیوار پرتاب کرد و قورباغه ی منجمدشده در اثر ضربه، متلاشی شد. همه دهانشان از تعجب باز مانده بود.

به گزارش سرویس علم و فناوری خبر ناب به نقل از برترین ها - لحظاتی بعد، توضیح داد که واقعاً قورباغه را پرتاب نکرده و برای اثرگذاری بیشتر، به جای قورباغه، یک تکه یخ را به سمت دیوار نشانه گرفته است. اما هدف او از این کار، به تصویر کشیدن یک نکته بود: این که قورباغه ی جنگلی واقعاً مثل «یخ» منجمد می شود تا در زمستان زنده بماند. سپس در فصل بهار دوباره آب می شود.

راز حیواناتی که یخ می زنند اما نمی میرند

قورباغه ی جنگلی یکی از حیوانات روی زمین است که توانایی منجمد شدن را دارد و مطالعات زیادی روی آن انجام شده است. وقتی دمای هوا در پاییز پایین می آید، این قورباغه لابلای برگ ها جای می گیرد و اجازه می دهد سرما به بدنش نفوذ کند تا زمانی که به طور کامل بدنش از حرکت بایستد: قلب، مغز و تمامی اندام.

اما قورباغه ی جنگلی تنها گونه ای نیست که موقتاً می میرد و دوباره زنده می شود. هزاران لارو حشره نیز منجمد و آب می شوند و برخی از آن ها بسته به آب و هوا این کار را هر روز انجام می دهند. لاک پشت های رنگینِ جوان می توانند بدون این روش ها یخ بزنند. کندرو ها نیز آب بدنشان را به طور کامل از دست می دهند و منتظر بهار می مانند.

کِنِث اِستوری، استاد بیوشیمیِ دانشگاهِ کارلتونِ اتاوای، کانادا که در زمینه ی تحملِ یخ زدگی مطالعه می کند، می گوید: «اگر توانایی یخ زدن داشته باشید در دنیا به وضعیت بهتری دست پیدا می کنید.»

اهمیت شکر

راز حیواناتی که یخ می زنند اما نمی میرند

استوری درباره اهمیت شکر می گوید: «قورباغه ی جنگلی را در نظر بگیرید. مایع است، به این طرف و آن طرف می پرد و سپس یخ از بیرون به درون آن نفوذ می کند. پوست آن اندکی یخ می زند و سپس یخ از طریق رگ ها و شاهرگ ها به بدن او نفوذ می کند.» از این جا به بعد فرآیند عجیب تر می شود. چشمان قورباغه سرد و بی روح می شود، مغزش از کار می افتد و یخ، خون را به سمت قلب قورباغه هدایت می کند تا اینکه سرانجام قلب هم با یخ زدگی از کار می ایستد.

این مرحله ی تغییر مستلزم تغییرات مهم در بیوشیمی است. مولکول های میکروآر اِن اِیِ قورباغه سلول ها را سازماندهی مجدد می کنند تا از آن ها در برابر آسیب محافظت کنند. سپس یخ به آهستگی پیرامونِ خارجِ اندام ها و سلول ها شکل می گیرد. همزمان، کبد قورباغه مقادیر باورنکردنی گلوکز را آزاد می کند؛ یک مایع شربت مانند که مانند ضدیخ برای اندام های حیاتی عمل می کند و به همه جا نفوذ می کند از جمله درون سلول ها تا جلوی کم شدن و مرگ آن ها را بگیرد. سپس در فصل بهار، به نقل از استوری: «خورشید می درخشد، گل و لای شکل می گیرد، بدن قورباغه گرم می شود و یخش آب می شود.»

میزانِ یخ زدگیِ حیوانات متفاوت است. قورباغه های جنگلیِ آلاسکا تا منفی ۵ درجه فارنهایت یخ می زنند و قورباغه های کارولینای شمالی تا ۸.۶ درجه خنک می شوند، اما مکانیسم هایشان یکسان است. این فرایند در قورباغه های دیگر هم مشاهده شده است از جمله قورباغه های درختی قهوه ای جنوبی، قورباغه ی پیپِر و قورباغه ی کریکت، همینطور بسیاری از حشرات و لاروهایشان. اما این تنها راهِ یخ زدگی حیوانات نیست. بر اساس مطالعات جدیدِ منتشرشده در مجله ی Science of the Total Environment، بچه قورباغه های رنگین با سازماندهی مجدد متابولیسم شان توسط میکروآراِن اِی به روشی که به گلوکزِ بسیار کمتری در قیاس با قورباغه های جنگلی نیاز دارد یخ می زنند. در نتیجه، آن ها به حدی یخ نمی زنند که نفس شان حبس شود. قورباغه های بالغ در گل و لای زیر آب به خواب زمستانی می روند، چون می توانند چهار ماه بدون نفس کشیدن زنده بمانند.

پروتئین ضدیخ!

راز حیواناتی که یخ می زنند اما نمی میرند

واژه ی ابرسرماییدن یا Supercool گاهی اوقات برای اشاره به اجتناب از یخ زدگی زیر صفر به کار می رود. اما ابرسرماییدنِ واقعی در طبیعت و به ویژه در اندام های انسان خطراتی را به همراه دارد. یخ به چیزی نیاز دارد که دورِ آن شکل بگیرد، چیزی که به آن عاملِ هسته زا می گویند که می تواند به کوچکیِ ذره ای غبار یا یک مولکول کلسترول باشد. اما اگر یک حشره یا حیوان بتواند شکل گیریِ کریستال های یخ را از خود دور کند، خونِ یخ زده اش مایع می ماند. این یک «اگر» بزرگ است. خارج از یک آزمایشگاهِ کنترل شده، دنیای ما مملو از عوامل هسته زا است. سنجاب زمینیِ قطبی می تواند با حذف تمام هسته های بالقوه برای شکل گیری کریستال ها از یخ زدگی پیشی بگیرد. این به معنای این نیست که این سنجاب ها می توانند تا بالاترین حد، ابرسرماییدن را تجربه کنند و اگر بتواند که اینطور نیست، هرگونه نیروی بیرونی یا عامل هسته زای مزاحم آن ها را به یک قندیل یخی تبدیل می کند که دیگر امیدی به حیات دوباره آن ها نیست.

حفظ یک عضو در حالت مایع مزایای زیادی دارد، اما اگر همیشه در معرض شکل گیری تصادفی یخ قرار گیرد، مشکلی است که باید به آن رسیدگی کرد. به همین دلیل است که بسیاری از گونه هایی که در آب و هوای سرد زندگی می کنند برای پایین آوردن دمای انجماد خون شان، پروتئین یا شکر تولید می کنند تا بتوانند بدون یخ زدگی، دمای بدنشان را تا زیر ۳۲ درجه پایین بیاورند. برخی گونه های ماهی دریایی پروتئین های ضدیخ دارند درحالی که بسیاری از حشرات از شکر استفاده می کنند.

خواسته های مختلف حشرات مختلف برای دستیابی به این هدف تکامل یافته است. لارو های مگس مازو در زمستان، وقتی که دمای هوا زیرصفر است منجمد می شوند و با گرم شدن هوا آب می شوند، حتی ظرف ۲۴ ساعت! اما لارو پروانه ی مازو در طول روز و شب مایع می ماند. لارو مگس مازو مانند قورباغه ی جنگلی از شکر استفاده می کند تا از سلول هایش در برابر اثرات مخرب دما های زیر صفر محافظت کند. لارو پروانه مازو از شکر برای جلوگیری از یخ زدگی استفاده می کند، به ویژه ابرسرماییدن تا منفی ۳۶ درجه فارنهایت.

از دست دادن آب بدن تا خشکی کامل

راز حیواناتی که یخ می زنند اما نمی میرند

کندروها، این بی مهرگان میکروسکوپی که در شدیدترین محیط های زمین یافت می شوند راه مبتکرانه ای برای پیشگیری از یخ زدگیِ آب درون سلول هایشان یافته اند: دفع کردن. انسان ها نمی توانند این کار را انجام دهند. اگر کسی حتی ۵ درصد آب بدنش را از دست بدهد، جانش را از دست می دهد. اما کندرو ها آب بدنشان را تا زمانی که کاملاً خشک شوند دفع می کنند. مغز آن ها از کار می افتد، هشت پای آن ها به داخل کشیده می شود و سرما را تحمل می کنند. پس می توانید آن ها را داخل نیتروژن مایع غرق کنید.

کندرو به همین سرعت می تواند به حالت اول هم باز گردد. کافیست آب ببیند تا بدنش دوباره جان بگیرد. قورباغه های جنگلی و حیوانات دیگری که در شرایط سخت طبیعی دوام می آورند کاربرد های زیادی در پزشکی دارند به ویژه در دنیای پیوند اعضا. برای مثال، قلب انسان تنها چهار ساعت می تواند خارج از بدن زندگی کند. این زمانِ محدود، سببِ محدودیت های پشتیبانی می شود. به همین دانشندان در تلاش هستند تا مانند قورباغه های جنگلی با مقادیر بالای گلوکز، کل کبد یا قلب یا اندام دیگری را منجمد کنند، آن را در زیستِ معلق نگه دارند، با ایمنی دوباره به آن حیات دهند و آن را پیوند بزنند.

این خبر توسط سایت برترین ها منتشر شده و خبر ناب صرفا آن را به اشتراک گذاشته است.

منبع : برترین ها

اخبار گوناگون در برخط